Talozin Tablet

İçerik: 
Sotalol hidroklorür
Marka İsmi: 
Talozin Tablet

Talozin (Sotalol) Nedir?

Sotalol beta-blokörler grubu ilaçlardan biridir. Beta-blokörler kalbi ve dolaşımı (toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışını) etkileyerek çalışır.

Sotalol aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • belirli kalp ritm bozuklukları;

 • ani başlayan atrial fibrilasyon¹.

[ ¹atrial fibrilasyonu: Kalp kulakçıklarındaki (kalbin sağ ve sol yarısında üstte yer alan iki boşluktan her biri) normal ritmik kasılmaların kas duvarının düzensiz titreşimlerine dönüşmesiyle belirgin, küçük titreşimler şeklindeki kasılmalar.]

Sotalol burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Talozin (Sotalol) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Sotalol’ün ilk birkaç dozu ilacın ciddi yan etkilere sebep olma olasılığına karşı kalp ritminin izlenebileceği hastane şartlarında uygulanacaktır.

Kullandığınız Sotalol’ün markasında veya gücünde herhangi bir değişim olursa dozaj ihtiyaçlarınız değişebilir. Eczanede ilacınızı alırken herhangi bir farklılık görürseniz eczacınıza sorunuz ve ilaç ile ilgili sorularınız konusunda eczacınıza danışınız.

Öncelikle doktorunuzla konuşmadan Sotalol kullanımını bırakmayınız veya doz atlaması yapmayınız. İlacın kullanımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir. İlacı kullanmayı tamamen bırakmadan önce dozu yavaş yavaş azaltmanız gerekebilir. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirecekseniz belirli bir süre önceden cerrahınıza Sotalol kullandığınız süreyi tam olarak bildiriniz. İlacı kullanmayı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.

Talozin (Sotalol) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Sotalol'e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

 • nefes darlığı;

 • doğuştan olan ve kontrol altına alınmamış kalp yetmezliği;

 • belirli kalp hastalıkları özellikle de atriyoventriküler blok¹ (eğer kalbinizde pil takılı değilse) veya sinüs bradikardisi²;

 • sinoatrial blok³ denilen bir kalp hastalığı;

 • doğuştan olan veya sonradan ortaya çıkan uzun QT sendromu;

 • kardiyojenik şok⁴.

(¹atriyoventriküler blok: Kulakçıklarla karıncıklar arasındaki uyarı dalgalarının iletisinde yavaşlama ya da durmayla ortaya çıkan kalp ritm bozuklukları.)

[ ²sinüs bradikardisi: Kalpteki iletim sisteminin tempocusu olan odaktan (sinoatriyal düğümden) dakikada 60’tan az uyarı çıkması.]

(³sinoatrial blok: Sinüs düğümü ve kulakçıklar arasındaki uyarı dalgalarının blokajından teorik olarak kaynaklandığı düşünülen seyrek kalp ritim bozuklukları.)

(⁴kardiyojenik şok: Kalp hastalığına bağlı ya da kalpten kaynaklanan şok tablosu. Ciddi bir kalp hastalığına bağlı olarak kalbin birim zamanda pompaladığı kan miktarındaki düşmeden kaynaklanan şok.)

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Sotalol kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • böbrek hastalığı;

 • diyabet (şeker hastalığı);

 • bronşit veya amfizem (doku ve organlar arasında hava kalması) gibi solunum problemleri;

 • yakın zamanda geçirilen bir kalp krizi;

 • geçmişte bir kalp hastalığı veya konjestif kalp yetmezliği öyküsü;

 • tiroid bozukluğu;

 • kanda düşük potasyum veya magnezyum seviyesi gibi herhangi bir elektrolit⁵ dengesizliği.

[ ⁵elektrolit: Vücutta bulunan sıvıların içerdiği bazı elementler (sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, vb.)]

Bu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz Sotalol kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Talozin (Sotalol) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi B. Sotalol’ün doğmamış bebeğe zarar vermesi beklenmez. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Sotalol anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Talozin (Sotalol) Kullanabilir miyim?

Sotalol düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Talozin (Sotalol) Nasıl Kullanılır?

Sotalol’ün ilk birkaç dozu ilacın ciddi yan etkilere sebep olma olasılığına karşı kalp ritminin izlenebileceği hastane şartlarında uygulanacaktır.

Sotalol’ü tam olarak doktorunuz tarafından belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Doktorunuz tarafından belirtilenden daha yüksek dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Kullandığınız Sotalol’ün markasında veya gücünde herhangi bir değişim olursa dozaj ihtiyaçlarınız değişebilir. Eczanede ilacınızı alırken herhangi bir farklılık görürseniz eczacınıza sorunuz ve ilaç ile ilgili sorularınız konusunda eczacınıza danışınız.

İlacınızı bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Sotalol’ü her gün günün aynı saatinde almaya özen gösteriniz.

Öncelikle doktorunuzla konuşmadan Sotalol kullanımını bırakmayınız veya doz atlaması yapmayınız. Bu ilacın kullanımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir. İlacı kullanmayı tamamen bırakmadan önce dozu yavaş yavaş azaltmanız gerekebilir. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Eğer sürekli kusma ve ishale sebep olan bir hastalığınız varsa doktorunuza bildiriniz. Sürekli ishal veya kusma vücutta potasyum seviyelerini düşürür ve bu durum Sotalol kullanımını tehlikeli hale getirebilir.

Bu ilacın durumunuzu düzelttiğinden emin olabilmek için tansiyonunuzun düzenli olarak kontrol edilmesi gerekecektir. Kalp ve böbrek fonksiyonlarınızın da test edilmesi gerekebilir. Doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirecekseniz cerrahınıza belirli bir süre önceden Sotalol kullandığınız süreyi tam olarak bildiriniz. İlacı kullanmayı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.

Bu ilaç belirli tıbbi tahlillerde ve testlerde beklenmedik sonuçlar almanıza sebep olabilir. Sizi tedavi eden doktorlara Sotalol kullandığınızı bildiriniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozu almanıza 8 saatten daha az süre kaldıysa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız sürede almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Yavaş veya hızlı kalp atışları, nefes darlığı, göğüs ağrısı, şişlik, açlık, güçsüzlük, halsizlik, bilinç bulanıklığı, terleme, baş dönmesi hissi, bayılma, ani hastalık nöbeti (irade dışı kasılmalar).

Talozin (Sotalol) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Sotalol kullanımından 2 saat önce veya sonra herhangi bir antiasit¹ kullanmayınız. Doktorunuzun tavsiyesi olmadan antiasit (asit giderici) kullanmaktan kaçınınız. Yalnızca doktorunuzun tavsiye ettiği türde antiasiti kullanınız. Bazı antiasitler Sotalol’ün vücutta emilimini zorlaştırabilir.

(¹antiasitler [alüminyum hidroksit (Dank, Kompensan); hidrotalsit (Talcid); magnezyum-kalsiyum preparatları (Rennie, Rennie Duo); vb.])

Talozin (Sotalol’ün) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • hızlı veya çarpıntılı kalp atışları, nefes darlığı;

 • yavaş kalp atışları.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • başağrısı, baş dönmesi;

 • ışığa karşı duyarlılık;

 • saç dökülmesi;

 • yorgunluk hissi.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Talozin (Sotalol) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Doktorunuza kullanmakta olduğunuz tüm ilaçlar hakkında bilgi veriniz. Özellikle de aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz:

Bu liste Sotalol ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Sotalol ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Talozin (Sotalol’ü) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Talozin Tablet fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Talozin Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Talozin Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Talozin Tablet'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Talozin Tablet'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Talozin Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.