Tansiyonu Düşürmenin 10 Doğal Yolu

Yüksek stress ve heyecan durumlarında da tansiyon yükselmesi yaşanabiliir. Bu geçici durumlar dışındaki kronik hipertansiyonu olan hastalarda, tansiyonu kontrol altına almak için ilaç tedavisine başlanır. Fakat yaşam tarzınızda yapabileceğiniz değişikliklerle ilaç tedavisine olan ihtiyacınızı ortadan kaldırabilirsiniz.

Colombia Üniversitesi Hastanesi'nden doktor Mattew Burg, hipertansiyon hastalarına ilaçla tedavinin yanı sıra, diğer tedavi seçeneklerinin de sunulması öneriyor:

Egzersiz Yapın

Düzenli bir egzersiz programını takip ederek - günde 30 dakika, haftanın çoğu günü - kolesterolünüzü düşürebilirsiniz. Eğer uzun zamandır hareketsiz kaldıysanız, aeorobikle başlayarak sistolik tansiyonunuzu düşürebilirsiniz. Bu şekilde düzenli egzersiz yaparak ilacınızın dozunu düşürebilirsiniz. Kendinize belirli bir spor seçin - yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklet - ve hiç bırakmayın.

Muz Yiyin

Tuzun tansiyonu yükselttiğini biliyorsunuzdur. Ama bir çok insan potasyumun yararlarından habersiz (Potasyum, sodyumun zararlı etkilerini azaltır) ve bu minerali yeterli miktarda alamamaktadır.

Beslenmenize potasyum mineralini ekleyerek hipertansiyonun etkilerini azaltmanız mümkün. Yetişkinler, günde en az 4700 miligram potasyum almalıdır. İşte sizin için bazı potasyum kaynakları:

Muz - 422 miligram

Haşlanmış patates - 738 miligram

Bir bardak portakal suyu - 496 miligram

Yağsız veya az yağlı yoğurt - 531-579 miligram.

Tuzu Azaltın

Aslında tuzu sadece hipertansiyonu olanlar değil normal tansiyonu olanlar da azaltmalıdır. Günde 1500 miligramdan fazla tuz (600 miligram sodyum) alınmamalıdır.

Genelde tuzlu yiyeceklerden tüketmek damak zevkimize hitap eder ancak bu sağlığımıza fazlasıyla zararlıdır,bu yüzden bunlardan uzak durmaya çalışın. Eğer yiyeceksenizde, sodyum içeriğini kontrol ederek yemeniz çok önemlidir.

Sigarayı Tamamen Bırakın

Sigara içenler, en yüksek hipertansiyon riskini taşırlar. Ama yine de tütün ve nikotin, tansiyonda iniş çıkışlara neden olsa da, kronik hipertansiyona sebep olmazlar ama alkol ve egzersiz yetersizliği gibi sigarayla ilişkili faktörler hipertansiyonun sorumlusu olabilir.

Bununla beraber, sigarayı bırakmak, tansiyonunuzu düşürebileceği gibi bir çok yönden de sağlıklı bir hareket olacaktır.

Kilo Verin

Çalışmalar, kilo vermenin tansiyon üzerinde önemli etkisi olduğunu kanıtlamıştır. Aşırı kilo, kalbinizi çok çalıştırır. Damar ve kalp hastalıkları da, bu aşırı çalışmadan dolayı ortaya çıkabilmektedir. Eğer obezite hastasıysanız veya aşırı kiloluysanız, tansiyonunuzu düşürmek için kilo vermeniz yeterli olabilmektedir.

Alkolü Kesin

Günde bir bardak alkol, kalp sağlığına yararlı olsa da, çok içmek tansiyonunuzu yükseltebilir. Yapılan çalışmalarda günde 2 bardaktan fazla alınan alkol, hipertansiyon riskini arttırmaktadır. Eğer alkol alacaksanız, yemekle birlikte alarak, kan basıncına olan etkisini bir nebze olsun azaltabilirsiniz.

Stresten Uzak Durun

Yaşamınızdaki stres kaynaklarından kurtularak tansiyonunuzu düşürmeniz mümkün. Rahatlamanız için bir çok seçenek vardır ve sizin için en iyi olanını klinik denemelerle bulmanız mümkün. Özellikle hipertansiyon hastalarının, streslerini kontrol altına alması için bırakmayacakları bir yöntem bulmaları gerekmektedir.

Yoga Yapın

Yoga, stresten kurtulmanın en iyi yollarından biridir. Nefes egzersizleri, otonom sinir sistemine olan etkileri sayesinde tansiyonunuzu düzenler. Fakat yogayı aerobik gibi egzersizlerin etkisiyle bir tutmamak gerekir.

Kafeini Es Geçin

Kahvenin sağlığınıza yararları olsa da, hipertansiyonu olmayan insanlarda bile tansiyonda iniş çıkışlara neden olabilmektedir. Eğer yüksek tansiyon hastasıysanız, günde 2 fincan kahveden fazlasını içmemeniz gerekmektedir. Eğer kahvenin tansiyonunuzu çıkarıp çıkarmadığını öğrenmek istiyorsanız, kahve içmeden önce ve içtikten yarın saat sonra tansiyonunuzu ölçtürerek küçük bir test yapabilirsiniz. Eğer kahveye duyarlıysanız tansiyonunuz 5-10 birim yukarı çıkacaktır.

Meditasyon Yapın

Meditasyon, birçok insanda stresi kontrol altına almaya yardımcı olmuştur. Gerçekten yararını görebilmek için egzersizdeki gibi, düzenli ve sürekli bir şekilde devam etmeniz gerekmektedir.

Ecz. Zekiye Kübra Özden

İlgili Makaleler:

Egzersizler Hastalıklara Karşı Nasıl Koruma Sağlar?

Sigara Kullanımı

Sigara Bırakma Yöntemleri

Bilinenin Aksine C ve E Vitaminleri Hamilelikteki Yüksek Tansiyon Riskini Azaltmıyor

Çok Oturanlar Daha Çabuk Ölüyor

Kalp Sağlığı İçin Evde Bulundurmanız Gereken Önemli Gıdalar