Teveten Plus Film Tablet

İçerik: 
Hidroklorotiyazit
İçerik: 
Eprosartan mesilat
Marka İsmi: 
Teveten Plus Film Tablet
Bilgi: 
Her bir film tablette; Eprosartan 600 mg (735.8 mg Eprosartan mesilat dihidrat halinde) bulunur.

Teveten Plus (Hidroklorotiyazit ve Eprosartan) Nedir?

Hidroklorotiyazit vücutta sıvı tutulumuna yol açan aşırı miktarda tuzun vücut tarafından emilimini engellemeye yardımcı olan bir idrar söktürücüdür. Hidroklorotiyazit tiazit grubu idrar söktürücüler arasında yer alır.

Eprosartan ise kan damarlarını daraltarak (büzerek) kan basıncının (tansiyonun) yükselmesine sebep olan ‘’anjiyotensin II’’ isimli maddenin kan damarlarını daraltmasını engelleyerek çalışır, böylece tansiyonu düşürür ve kan akışını geliştirir. Ayrıca Eprosartan, anjiyotensin II’nin sebep olduğu vücutta sodyum ve su tutulumunu önleyerek de tansiyonun yükselmesine engel olur. Eprosartan anjiyotensin II reseptör antagonisti¹ grubu ilaçlardan biridir.

[ ¹antagonist: Bir maddenin ya da sistemin etkisine karşı koyan, karşı etki gösteren, engelleyen ya da tersi yönde etki yapan etken (madde, ilaç, fenomen, vb.)]

Hidroklorotiyazit ve Eprosartan kombinasyonu aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • yüksek tansiyon (hipertansiyon).

Hidroklorotiyazit ve Eprosartan burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Teveten Plus (Hidroklorotiyazit ve Eprosartan) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Hamileyseniz öncelikle doktorunuza danışmadan Hidroklorotiyazit ve Eprosartan kullanmayınız. Eprosartan hamileliğin 2. veya 3. üç aylık döneminde (son 6 ayda) alınırsa anne karnındaki bebekte hasara ve hatta ölüme yol açabilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza durumu bildiriniz ve ilacı kullanmayı olabildiğince çabuk bırakınız.

Nadiren bazı durumlarda, Hidroklorotiyazit ve Eprosartan iskelet kas dokusunda bozulmalara sebep olabilir ve bu durum böbrek yetmezliğine yol açabilir. Eğer kas ağrısı, kaslarda hassasiyet, güçsüzlük veya halsizlik hissederseniz; özellikle bunlarla birlikte ateş, mide bulantısı veya kusma ve koyu renkli idrar da varsa hemen doktorunuza başvurunuz.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu daha fazla düşürebilir ayrıca Hidroklorotiyazit ve Eprosartan’ın bazı yan etkilerini de arttırabilir.

Teveten Plus (Hidroklorotiyazit ve Eprosartan Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Hidroklorotiyazit’e, Eprosartan’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine ya da sülfonamid grubu ilaçlara¹ alerjiniz varsa veya ağır derecede böbrek yetmezliğiniz varsa ya da gebelik ve/veya emzirme dönemindeyseniz bu ilacı kullanmayınız.

[ ¹sülfonamid grubu ilaçlar (Bactrim, Bakton, Kemoprim, Metoprim, Mikrosid Forte, Septrin, Trifen Fort, Trimoks, vb.)]

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyacınız olabilir:

 • böbrek hastalığı;

 • karaciğer hastalığı;

 • diyabet (şeker hastalığı);

 • konjestif kalp yetmezliği;

 • kandaki potasyum seviyesinin düşük veya yüksek düzeyde olması;

 • astım veya alerjiler;

 • yüksek kolesterol veya trigliserit seviyeleri;

 • gut (damla hastalığı);

 • lupus².

(²lupus: Yüzeyel doku kaybına bağlı olarak gelişen iltihabi yaralara dönüşen ve yayılma özelliği gösteren, yumru şeklindeki kabarıklıklarla belirgin cilt ve mukoza hastalığı.)

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Teveten Plus (Hidroklorotiyazit ve Eprosartan) Kullanabilir miyim?

Gebelik kategorisi X. Bu ilaç anne karnındaki bebek için zararlı olabilir. Hidroklorotiyazit ve Eprosartan hamileliğin 2. veya 3. üç aylık döneminde (son 6 ayda) alınırsa anne karnındaki bebekte hasara ve hatta ölüme yol açabilir. Eğer hamileyseniz doktorunuzun izni olmadan Hidroklorotiyazit ve Eprosartan kullanmayınız. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza durumu bildiriniz ve ilacı kullanmayı olabildiğince çabuk bırakınız.

Hidroklorotiyazit anne sütüne geçer. Eprosartan'ın ise anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız öncelikle doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Teveten Plus (Hidroklorotiyazit ve Eprosartan) Kullanabilir miyim?

Hidroklorotiyazit ve Eprosartan düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Teveten Plus (Hidroklorotiyazit ve Eprosartan) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Bu ilacı yemeklerle birlikte veya aç karnına alabilirsiniz. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, ilacınızı sabahları alınız.

İlacınızı bir bardak dolusu su (200 ml) ile birlikte alınız.

Bu ilacın durumunuzu düzelttiğinden emin olabilmek için tansiyonunuzun düzenli olarak kontrol edilmesi gerekecektir. Böbrek fonksiyonlarınızın da test edilmesi gerekebilir. Doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Eğer sürekli kusma veya ishal varsa ya da normalden çok daha fazla terliyorsanız doktorunuz ile görüşünüz. Bu ilacın kullanımı sırasında vücudun susuz kalması (dehidrasyona uğraması) daha kolay hale gelir ve bu durum ciddi derecede düşük tansiyon veya ciddi bir elektrolit¹ dengesizliğe sebep olabilir.

[ ¹elektrolit: Vücutta bulunan sıvıların içerdiği bazı elementler (sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, vb.)]

Hidroklorotiyazit tiroid testlerinin sonuçlarını etkileyebilir. Sizi tedavi eden doktorlara Hidroklorotiyazit ve Eprosartan kullandığınızı bildiriniz.

İlacı kullanmaya başladıktan sonra tansiyonunuzun kontrol altına alınması 3 haftayı bulabilir. Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile bu ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirecekseniz cerrahınıza belirli bir süre önceden Hidroklorotiyazit ve Eprosartan kullandığınız süreyi tam olarak bildiriniz. İlacı kullanmayı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Düşük tansiyon, mide bulantısı, hızlı veya yavaş kalp atışları, baş dönmesi hissi, sersemlik, bayılma.

Teveten Plus (Hidroklorotiyazit ve Eprosartan) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Hidroklorotiyazit ve Eprosartan düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu daha fazla düşürebilir ayrıca Hidroklorotiyazit ve Eprosartan’ın bazı yan etkilerini de arttırabilir.

Egzersiz sırasında veya sıcak havalarda aşırı hararetten ve dehidrasyondan (vücutta su kaybı) kaçınınız. İçmeniz gereken içecek miktarı ve türü konusunda doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Bazı durumlarda çok fazla sıvı tüketmek de yeteri kadar sıvı almamak kadar olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe Hidroklorotiyazit ve Eprosartan kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmayınız.

Teveten Plus (Hidroklorotiyazit ve Eprosartan’ın) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Nadiren bazı durumlarda, Hidroklorotiyazit ve Eprosartan iskelet kas dokusunda bozulmalara sebep olabilir ve bu durum böbrek yetmezliğine yol açabilir. Eğer kas ağrısı, kaslarda hassasiyet, güçsüzlük veya halsizlik hissederseniz; özellikle bunlarla birlikte ateş, mide bulantısı veya kusma ve koyu renkli idrar da varsa hemen doktorunuza başvurunuz.

Aşağıdaki gibi diğer ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz:

 • bayılacakmış gibi hissetme;

 • yüksek ateş;

 • normalden az veya çok idrar yapma ya da hiç idrar yapamama;

 • sarılık (ciltte veya gözlerde sararma).

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • iştah kaybı, bulantı, kusma;

 • ishal, kabızlık;

 • baş dönmesi, sersemlik, güçsüzlük, yorgunluk;

 • başağrısı;

 • ışığa karşı duyarlılık;

 • cinsel istek ve arzularda değişim (libido değişimi).

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Teveten Plus (Hidroklorotiyazit ve Eprosartan) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Hidroklorotiyazit ve Eprosartan kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Hidroklorotiyazit ve Eprosartan ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Hidroklorotiyazit ve Eprosartan ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Teveten Plus (Hidroklorotiyazit ve Eprosartan’ı) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Teveten Plus Film Tablet fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Teveten Plus Film Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Teveten Plus Film Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Teveten Plus Film Tablet 'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Teveten Plus Film Tablet 'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Teveten Plus Film Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.