Tırnak Sağlığınız Vücut Sağlığınızı Anlatır

Tırnaklarınızın genel vücut sağlığınız hakkında pek çok ipucu verdiğini biliyor musunuz? Beyaz, sarı veya mavimsi renkli tırnaklar; kırılmış veya çatlamış tırnaklar; tırnak çevresinde görülen şişkinlikler vücuttaki belirli rahatsızlıkların işareti olabilir. Akciğer, karaciğer veya kalpte bulunan bir rahatsızlığa ait belirtiler tırnaklarda ortaya çıkabilir. Tırnaklarınızda saklanan sırları açığa çıkarmak için okumaya devam edin.

Solgun Tırnaklar

Çok soluk veya beyaz renkli tırnaklar sıklıkla yaşlanmanın işaretidir. Ancak bazen;

· Kansızlık (anemi)

· Karaciğer hastalığı

· Konjestif kalp yetmezliği

· Malnütrisyon

gibi ciddi hastalıkların işareti de olabilir.

Beyaz Renkli Tırnaklar

Koyu renkli bir kenar ile çevrili beyaz renkli tırnaklar, hepatit gibi bir karaciğer rahatsızlığına işaret edebilir. Böyle bir durumda parmakların sarardığı da görülebilir. Parmaklarda sararma karaciğer rahatsızlığının başka bir belirtisidir.

Sarı Renkli Tırnaklar

Tırnakların sarı renkli olmasının en sık karşılaşılan nedeni mantar enfeksiyonudur. Enfeksiyon ilerleyip kötüleştikçe; tırnak yatağı geri çekilir, tırnak kalınlaşır ve ufalanır.

Sarı renkli tırnaklar nadiren de olsa şiddetli tiroid rahatsızlığı, akciğer hastalığı, şeker hastalığı (diyabet) veya sedef hastalığı gibi daha ciddi rahatsızlıkların işareti de olabilir.

Mavimsi Tırnaklar

Hafif mavimsi tırnaklar vücudun yeterli oksijen alamadığının göstergesidir. Bunun nedeni zatürre (pnömoni) gibi akciğerlerde bulunan bir enfeksiyon olabilir.

Engebeli Tırnaklar

Eğer tırnak yüzeyi inişli çıkışlı ise veya küçük küçük çukurluklar var ise, bu durum sedef hastalığının veya eklem iltihabının erken bir belirtisi olabilir. Tırnak renginde bozulma yaygın görülen bir durumdur. Tırnağın altındaki deri kırmızımsı- kahverengi bir görünümdedir. Sedef hastalığı bir cilt hastalığıdır ve görülen vakaların %10’u tırnaklarda başlamıştır.

Kırılmış veya Çatlamış Tırnaklar

Sıklıkla kırılan veya çatlayan kuru, kırılgan yapıdaki tırnaklar tiroid hastalığı ile ilişkilidir. Kırılma veya çatlama ile birlikte tırnaklarda sarı renk görülmesi ise mantar enfeksiyonu ile bağlantılıdır.

Tırnak Çevresinde Şişkinlik

Eğer tırnak çevresinde bulunan deri alanı kırmızı ve şişkin bir görünümdeyse, iltihabi bir durum söz konusudur. Bu iltihabi durum lupus veya bağ dokusu hastalığının bir sonucu olabilir.

Tırnağın Altında Koyu Renkli Çizgiler Belirmesi

Tırnağın altında koyu renkli çizgiler oluşması, bir an önce araştırılması gereken bir durumdur. En tehlikeli cilt kanseri türü olan melanoma, bazen tırnak altında koyu renkli çizgiler oluşmasına sebep olur.

Kemirilmiş Tırnaklar

Tırnak yemek çoğu kişi için bir alışkanlık halini almıştır. Ancak bazen tırnak yemek tedavi edilmesi gereken sürekli bir anksiyete rahatsızlığının belirtisi olabilir. Tırnak yemek veya tırnağını koparmak obsesif kompülsif bozuklukla da ilişkili olabilir. Eğer tırnak yeme alışkanlığınızdan vazgeçemiyorsanız, bir doktora başvurmanız yerinde olur.

Tırnaklar Bütünün Sadece Bir Parçasıdır

Her ne kadar tırnaklarda görülen değişiklikler pek çok farklı rahatsızlığın göstergesi olsa da genellikle söz konusu hastalığın ilk belirtisi değildir. Tırnaklarda görülen değişikliklere hastalığın diğer belirtileri de sıklıkla eşlik eder. Sadece tırnaklara bakıp teşhis koymak bazen yanıltıcı olabilir. Tırnakları beyaz olan her kişinin hepatit olmaması gibi pek çok tırnak rahatsızlığı zararsızdır. Tırnaklarınızda oluşan her değişikliği bir hastalık işareti olarak düşünmeyin ama ciddi ve uzun süreli değişikliklerde bir dermatoloğa başvurmayı ihmal etmeyin.

Ecz. Z. Kübra Özden