Tofranil Draje

İçerik: 
İmipramin hidroklorür
Marka İsmi: 
Tofranil Draje

İmipramin Nedir?

İmipramin trisiklik grubu bir antidepresandır. İmipramin beyinde dengesiz hale gelebilecek kimyasalları etkiler.

İmipramin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • depresyon;
 • panik atak olguları;
 • kronik ağrılı durumlar;
 • gece korkusu;
 • uykuda idrar kaçırma (sadece 5 yaşındaki ve daha büyük çocuklarda ve sadece organik nedenlerin olmadığı durumlarda).

İmipramin burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

İmipramin Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Yakın zamanda kalp krizi geçirdiyseniz, veya son 14 gün içinde rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) gibi MAO inhibitörleri grubuna ait bir ilaç kullandıysanız İmipramin’i kullanmayınız.

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçüklerde bu durum görülebilir. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz: Ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

İmipramin Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer İmipramin’e veya ilacın bileşimindeki diğer maddelere alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Son 14 gün içinde rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) gibi MAO inhibitörleri*grubuna ait bir ilaç kullandıysanız İmipramin’i kullanmayınız. MAO inhibitörleri*vücudu terk etmeden İmipramin kullanımı yaşamı tehdit eden ciddi yan etkiler oluşturabilir.

{ *MAO inhibitörleri[moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) }

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • kalp hastalığı;
 • kalp krizi veya felç (inme) öyküsü, nöbetler;
 • bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk);
 • böbrek veya karaciğer hastalığı;
 • aşırı aktif tiroid;
 • feokromositoma* ( *Feokromasitoma:Çoğu kez iyi huylu olan, böbrek üstü bezinin medulla tabakasındaki tümör.);
 • göz tansiyonu (glokom);
 • idrar yapma problemleri.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, İmipramin’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçüklerde bu durum görülebilir. Tedavinin ilk birkaç haftasında veya ilacın dozu değiştiğinde depresyon belirtileriniz ya da intihar düşünceleriniz kötüleşiyorsa hemen doktorunuza bildiriniz.

Aileniz ya da sizinle ilgilenen kişiler de ruh halinizdeki değişimler veya belirtiler konusunda dikkatli olmalıdırlar. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde İmipramin’i Kullanabilir miyim?

Bu ilaç doğmamış bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. İmipramin anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken İmipramin’i Kullanabilir miyim?

İmipramin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Bulanık görme, uyuşukluk ve başka etkiler oluşturabilir. Bu nedenle ilacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç veya makine kullanmaktan kaçınınız. Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

İmipramin’i Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Draje formda hazırlanan ilacınızı bir bardak su ile birlikte alınız.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirecekseniz İmipramin kullandığınız süreyi cerrahınıza tam olarak bildiriniz. İlacınızı kullanmayı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.

Doktorunuz ile görüşmeden İmipramin’i kullanmayı bırakmayınız. İlacı azaltarak bırakmanız gerekebilir. Eğer ilacı birden keserseniz hoş olmayan yan etkiler ile karşılaşabilirsiniz.

Kendinizi daha iyi hissetmeye başlamanız 3 hafta veya daha fazla sürebilir. En iyi sonucu alabilmek için bu ilacı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanınız. 3 hafta içinde şikayetlerinizde iyileşme görülmezse doktorunuza danışınız.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız. İmipramin’in doz aşımı ölümcül olabilir.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir; düzensiz kalp atışı, aşırı uyuşukluk hali, heyecan, kusma, bulanık görme, terleme, kas sertliği, şişlik, nefes darlığı, tırnaklarda ya da dudaklarda morarma, baş dönmesi hissi, bayılma, nöbet (irade dışı kasılmalar), veya koma.

İmipramin’i Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol İmipramin’in yan etkilerini arttırabilir

Diğer uyku verici ilaçları (soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, uyku hapları, kas gevşeticiler, nöbetler için kullanılan ilaçlar ve depresyon veya anksiyete ilaçları) kullanmaktan kaçınınız. Bu ilaçlar İmipramin’in sebep olduğu uykulu hali daha da arttırabilir.

Greyfurt veya greyfurt suyu İmipramin ile etkileşebilir. Diyetinizdeki veya beslenmenizdeki greyfurt ürünlerinin kullanımını artırmadan ya da azaltmadan önce doktorunuza danışınız.

İmipramin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Bulanık görme, uyuşukluk ve başka etkiler oluşturabilir. Bu nedenle ilacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç veya makine kullanmaktan kaçınınız. Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Güneş ışığına veya UV ışınlara maruz kalmaktan kaçınınız (solaryum veya güneş lambaları gibi). İmipramin cildinizi daha güneşe ve güneş yanıklarına karşı daha hassas hale getirebilir. Güneş koruyucu (en az 15 faktör) kullanınız ve güneşte kalacaksanız koruyucu kıyafetler giyiniz.

İmipramin’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz:

 • ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • hızlı, çarpıntılı veya düzensiz kalp atışları;
 • bilinç bulanıklığı, görme, konuşma problemleri;
 • halüsinasyonlar veya nöbet (irade dışı kasılmalar);
 • normalden az veya çok idrar yapma;
 • başağrısı, mide bulantısı, kusma ve güçsüzlük, halsizlik;
 • cilt döküntüsü (isilik vb.), çürük, kaslarda güçsüzlük, halsizlik.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, iştah kaybı;
 • kabızlık;
 • ağız kuruluğu;
 • kilo değişimleri;
 • güçsüzlük, halsizlik, koordinasyon eksikliği;
 • huzursuz, sersem, uyuşuk veya yorgun hissetme;
 • bulanık görme, başağrısı, kulaklarda çınlama;
 • göğüs şişmesi (erkek veya kadınlarda);
 • seks dürtüsünde azalma, iktidarsızlık, orgazm olma zorluğu.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza danışınız.

İmipramin ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Son 5 hafta içinde [sitalopram (Cipram, Eslopram); esitalopram (Cipralex, Eslorex); fluoksetin (Depreks, Depset, Fulsac, Prozac); fluvoksamin maleat (Faverin); paroksetin (Paxil, Seroxat); sertralin (Lustral, Seralin); vb. ] gibi ilaçlar kullandıysanız, İmipramin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız İmipramin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız İmipramin kullanmanız sakıncalı olabilir veya kullanmanız için özel testler ve doz ayarlaması gerekebilir.

İmipramin ile etkileşen daha farklı birçok ilaç olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız. Kullandığınız tüm ilaçların bir listesini yanınızda taşıyınız ve bu listeyi sizi tedavi eden doktorunuza, eczacınıza veya sağlık profesyoneline gösteriniz.

İmipramin’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İmipramin’i oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Tofranil Draje ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Tofranil Draje ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Tofranil Draje'yi asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Tofranil Draje'yi sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI!İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilirolduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Tofranil Draje ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.