Tracleer Film Tablet

İçerik: 
Bosentan
Marka İsmi: 
Tracleer Film Tablet

Tracleer (Bosentan) Nedir?

Bosentan kan damarlarının kalınlaşmasını önler, özellikle de akciğer ve kalp damarlarının. Bosentan ayrıca akciğerlerdeki kan basıncını düşürür ve kalbin daha verimli şekilde kan pompalamasına yardımcı olur.

Bosentan aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • akciğer atardamarlarındaki yüksek kan basıncı (akciğer atardamar hipertansiyonu);

 • egzersiz yapma kabiliyetinin arttırılması ve mevcut durumun kötüye gitmesinin engellenmesi.

Bosentan burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Tracleer Film Tablet hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Tracleer (Bosentan) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Bosentan anne karnındaki bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Eğer hamileyseniz bu ilacı kullanmayınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza bildiriniz. Hormonal doğum kontrol yöntemleri (doğum kontrol hapları, gebelik önleyici iğneler, implantlar, cilt bantları, vajinal halkalar, vb.) tedaviniz sırasında hamileliği engellemek için tek başlarına yeteri kadar etkili olmayabilir. Tedavi süresince ve sonrasındaki en az 3 ay boyunca etkili bir bariyer doğum kontrol yöntemi (prezervatif, diyafram ile birlikte spermisid jel gibi) kullanınız.

Doktorunuz hamile olmadığınızdan emin olabilmek için bu ilacı almaya başlamadan önce hamilelik testi yaptırmanızı isteyebilir. Tedaviniz sırasında da her ay tekrar test yapmanız gerekebilir.

Eğer Bosentan’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da orta düzeyden ileri düzeye kadar olan karaciğer yetmezliğiniz varsa veya siklosporin (Sandimmun, Sandimmun Neoral) kullanıyorsanız bu ilacı kullanmayınız:

Bosentan ciddi karaciğer problemlerine sebep olabilir. Karaciğer problemi belirtileri mide bulantısı, karın ağrısı, düşük ateş, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık (ciltte veya gözlerde sararma) gibi durumları içerir. Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz. Bosentan kullanımına başlamadan önce karaciğer fonksiyonlarınızın test edilmesi gerekecektir, tedavi sırasında ise her ay testler tekrarlanır.

Öncelikle doktorunuz ile görüşmeden Bosentan kullanımını durdurmayınız. İlacı kullanmayı tamamen bırakmadan önce dozu yavaş yavaş azaltmanız gerekebilir.

Tracleer (Bosentan) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Bosentan’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

 • hamilelik döneminde olmak;

 • güvenilir bir gebelikten korunma yöntemi kullanmamak ve tedavi sırasında hamile kalma olasılığı taşımak;

 • orta düzeyden ileri düzeye kadar olan karaciğer yetmezliği;

 • siklosporin (Sandimmun, Sandimmun Neoral) kullanımı.

Bosentan ciddi karaciğer problemlerine sebep olabilir. Karaciğer problemi belirtileri mide bulantısı, karın ağrısı, düşük ateş, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık (ciltte veya gözlerde sararma) gibi durumları içerir. Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz. Bosentan kullanımına başlamadan önce karaciğer fonksiyonlarınızın test edilmesi gerekecektir, tedavi sırasında ise her ay testler tekrarlanır.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Tracleer (Bosentan) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi X. Bu ilaç doğum kusurlarına sebep olabilir. Eğer hamileyseniz bu ilacı kullanmayınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza bildiriniz. Hormonal doğum kontrol yöntemleri (doğum kontrol hapları, gebelik önleyici iğneler, implantlar, cilt bantları, vajinal halkalar vb.) tedaviniz sırasında hamileliği engellemek için tek başlarına yeteri kadar etkili olmayabilir. Tedavi süresince ve sonrasındaki en az 3 ay boyunca etkili bir bariyer doğum kontrol yöntemi (prezervatif, diyafram ile birlikte spermisid jel gibi) kullanınız. Tedaviniz sona erdikten sonra en az 3 boyunca hamile kalmayınız.

Doktorunuz hamile olmadığınızdan emin olabilmek için bu ilacı almaya başlamadan önce hamilelik testi yaptırmanızı isteyebilir. Tedaviniz sırasında da her ay tekrar test yapmanız gerekebilir.

Bosentan'ın anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Tracleer (Bosentan) Kullanabilir miyim?

Bosentan düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Tracleer (Bosentan) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak doktorunuz tarafından belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Doktorunuz tarafından belirtilenden daha yüksek dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Bosentan yemeklerle birlikte veya aç karnına alınabilir.

Bosentan genellikle günde 2 kez, sabah ve akşam alınır.

İlacınızı bir bardak dolusu (200 ml) su ile birlikte alınız.

Öncelikle doktorunuz ile görüşmeden Bosentan kullanımını durdurmayınız. İlacı kullanmayı tamamen bırakmadan önce dozu yavaş yavaş azaltmanız gerekebilir.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı şu gibi durumlara sebep olabilir: Başağrısı, mide bulantısı, kusma, kalp hızında artış ve bayılma veya baş dönmesi (düşük tansiyon).

Tracleer (Bosentan) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Bosentan kullanımı sırasında yiyecek, içecek veya aktiviteler konusundaki yasaklara doktorunuzun direktifleri doğrultusunda uyunuz.

Tracleer (Bosentan’ın) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlkık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • mide bulantısı, karın ağrısı, iştah kaybı;

 • koyu idrar, kil renkli dışkı;

 • sarılık (ciltte veya gözlerde sararma);

 • zatürre.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • başağrısı;

 • ciltte kızarıklık;

 • hazımsızlık, ağız kuruluğu;

 • yorgunluk;

 • ayaklarda, bileklerde, bacaklarda veya kollarda şişlik;

 • üst solunum yolu enfeksiyonu.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Tracleer (Bosentan) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Bosentan kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Bosentan ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Bosentan ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Tracleer (Bosentan’ı) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Tracleer Film Tablet fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Tracleer Film Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Tracleer Film Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Tracleer Film Tablet 'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Tracleer Film Tablet 'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Tracleer Film Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.