Triptilin Film Tablet

İçerik: 
Amitriptilin hidroklorür
Marka İsmi: 
Triptilin Film Tablet

Triptilin (Amitriptilin) Nedir?

Amitriptilin trisiklik grubu bir antidepresandır. Amitriptilin beyinde dengesiz hale gelerek depresyona veya anksiyeteye sebep olabilecek kimyasalları etkiler.

Amitriptilin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • depresyon.

Amitriptilin burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Triptilin (Amitriptilin) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer Amitriptilin'e alerjiniz varsa veya yakın zamanda kalp krizi geçirdiyseniz bu ilacı kullanmayınız.

Eğer rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) gibi MAO inhibitörleri* grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız, ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra Amitriptilin kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz.

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçüklerde bu durum görülebilir. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz: Ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Doktor tavsiyesi olmadan Amitriptilin’i çocuklara vermeyiniz.

Triptilin (Amitriptilin) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Amitriptilin'e veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelere alerjiniz varsa ya da yakın zamanda kalp krizi geçirdiyseniz bu ilacı kullanmayınız.

Son 14 gün içinde rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) gibi MAO inhibitörleri* grubuna ait bir ilaç kullandıysanız Amitriptilin’i kullanmayınız. Herhangi bir MAO inhibitörü* ilaç kullanıyorsanız ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra Amitriptilin kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz.

{ *MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) }

Eğer MAO inhibitorü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden Amitriptilin alırsanız ağır hatta hayati tehlike yaratabilecek yan etkiler meydana gelebilir.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Amitriptilin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • kalp hastalığı;

 • geçmişte kalp krizi, felç veya hastalık nöbetleri öyküsü;

 • bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk);

 • şizofreni veya diğer ruhsal hastalıklar;

 • diyabet (Amitriptilin kan şekerini seviyelerini değiştirebilir);

 • aşırı aktif tiroid;

 • göz tansiyonu (glokom);

 • idrar yapma problemleri.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Amitriptilin’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçüklerde. Tedavinin ilk birkaç haftasında veya ilacın dozu değiştiğinde depresyon belirtileriniz ya da intihar düşünceleriniz kötüleşiyorsa hemen doktorunuza bildiriniz.

Aileniz ya da sizinle ilgilenen kişiler de ruh halinizdeki değişimler veya belirtiler konusunda dikkatli olmalıdırlar. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Triptilin (Amitriptilin’i) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Bu ilaç doğmamış bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Amitriptilin anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Triptilin (Amitriptilin’i) Kullanabilir miyim?

Amitriptilin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Triptilin (Amitriptilin’i) Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Draje ya da tablet formda hazırlanan ilacınızı bir bardak su ile birlikte alınız.

Eğer bir ameliyat geçirmeniz gerekiyorsa cerrahınıza Amitriptilin kullandığınız süreyi tam olarak bildiriniz. İlacınızı kullanmayı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.

Öncelikle doktorunuz ile görüşmeden Amitriptilin kullanımını durdurmayınız. İlacı tamamen bırakmadan önce yavaş yavaş azaltmanız gerekebilir. Bu ilacın kullanımını aniden kesmek, istenmeyen yan etkiler meydana gelmesine sebep olabilir.

Belirtilerinizin iyileşmeye başlaması 4 haftayı bulabilir. En iyi sonucu alabilmek için bu ilacı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanınız. Eğer tedaviye başladıktan 4 hafta sonra belirtilerinizde iyileşme görülmüyorsa doktorunuza başvurunuz.

Doktor tavsiyesi olmadan Amitriptilin’i çocuklara vermeyiniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz. Amitriptilin’in doz aşımı ölümcül olabilir.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Düzensiz kalp atışları, aşırı uyku hali, bilinç bulanıklığı, ajitasyon, kusma, bulanık görme, soğuk veya sıcak hissetme, terleme, kas sertleşmesi, baş dönmesi hissi, bayılma, nöbet (irade dışı kasılmalar) veya koma.

Triptilin (Amitriptilin) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Amitriptilin’in yan etkilerini arttırabilir.

Greyfurt veya grefurt suyu Amitriptilin ile etkileşebilir. Beslenmenizde greyfurt ürünlerinin kullanımını artırmadan ya da azaltmadan önce doktorunuza danışınız.

Amitriptilin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Güneş ışığına veya UV ışınlara maruz kalmaktan kaçınınız (güneş lambası veya solaryum gibi). Amitriptilin cildinizi güneşe ve güneş yanıklarına karşı daha hassas hale getirebilir. Güneş koruyucu (minimum 15 faktör) kullanınız ve güneşte kalacaksanız koruyucu kıyafetler giyiniz.

Triptilin (Amitriptilin’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; cilt döküntüsü (isilik vb.); yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz:

 • ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • hızlı, çarpıntılı veya düzensiz kalp atışları, mide bulantısı, terleme;

 • nöbetler (irade dışı kasılmalar);

 • cilt döküntüsü (isilik vb.), kaslarda güçsüzlük, halsizlik;

 • sarılık;

 • normalden az idrar yapma veya hiç idrar yapamama.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • uyku hali;

 • mide bulantısı, kusma, kabızlık;

 • ağız kuruluğu, hoş olmayan tat;

 • bulanık görme, başağrısı, kulaklarda çınlama;

 • göğüslerde şişlik (kadınlarda veya erkeklerde);

 • seks dürtüsünde azalma, iktidarsızlık veya orgazm olma zorluğu.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza danışınız.

Triptilin (Amitriptilin) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan kullanıyorsanız (soğuk algınlığı ilaçları, ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, hastalık nöbetleri için kullanılan ilaçlar, diğer antidepresanlar gibi) Amitriptilin’i kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.

Amitriptilin’i kullanmadan önce son 5 hafta içinde [sitalopram (Cipram, Eslopram); esitalopram (Cipralex, Eslorex); fluoksetin (Depreks, Depset, Fulsac, Prozac); fluvoksamin maleat (Faverin); paroksetin (Paxil, Seroxat); sertralin (Lustral, Seralin); vb. ] gibi ilaçlar kullandıysanız, doktorunuza bildiriniz.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Amitriptilin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Amitriptilin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Amitriptilin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız. Kullandığınız tüm ilaçların bir listesini yanınızda taşıyınız ve bu listeyi sizi tedavi eden doktorunuza, eczacınıza veya sağlık profesyoneline gösteriniz.

Triptilin (Amitriptilin’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Amitriptilin’i oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Triptilin Film Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Triptilin Film Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Triptilin Film Tablet'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Triptilin Film Tablet'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Triptilin Film Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.