Tuvaletlerdeki Kağıtlar Enfeksiyon Kapmanıza Sebep Olabilir

Umumi tuvaletlerde elinizi sildiğiniz kağıtlar, elinize daha çok mikrop bulaştırabilir.

Araştırmacılar kullanılmamış kağıt havlularda, hastalık yapan bakteriler de dahil olmak üzere çeşitli bakterilerin olduğunu tespit etti. Daha da ötesi bu bakterilerin el yıkandıktan sonra dahi elden ele geçebileceği bulundu.

Uzmanlar bu bulguların özellikle hastanelerdeki sterilizasyon ünitesinde çalışan insanlar için çok önemli olduğunu vurguluyor çünkü hastanelerdeki bağışıklık sistemi zayıf hastalar, mikroplara karşı çok daha duyarlılar.

Bakteriler Kağıt Havlularda Cirit Atıyor!

Kanada Laval Üniversitesi, umumi tuvaletlerde kullanılan 6 farklı kağıt havlu markasıyla yaptığı araştırmada bütün kağıt havlularda bakteriye rastladı. Bunlar arasından geri dönüşüm ile elde edilmiş kağıt havluların, en çok bakteri barındıranlar olduğu görüldü.

Kağıt havlular, nişasta gibi bazı besin maddelerini yapılarında içerdikleri için bakteriler kağıt havlularda rahatça barınmaktalar.

En Çok Bacillus Görüldü

Araştırma esnasında en çok bulunan bakteri türlerinden biri bacillus. Bu bakteriler, genellikle besin zehirlenmesine neden olmaları ile bilinirler.

Araştırma yapılan markalardan birinde bulunan Bacillus cereus adlı bakterinin, besin zehirlenmesi dışında gözlerde, akciğerlerde, kanda ve merkezi sinir sisteminde de enfeksiyona sebep olabildiği görüldü.

Bacillus cereus’un sağlıklı bir insana büyük ihtimalle bir zararı olmayacağı bilinse de, bağışıklığı zayıf olan insanlarda tehlikeli olabileceği belirtildi.

Önemli Not:

Uzmanlar, araştırmalarında kağıt havlu kullanımı nedeniyle hasta olan kimseye rastlamadıklarını bildirdiler. Ayrıca daha kapsamlı çalışmalar yapılmadan tek bir araştırma sonucuna dayanarak, sağlıklı insanların kağıt havlu kullanımından kaçınmalarına gerek olmadığını belirttiler.

Elleri kurutabilmek için tek seçeneğin kağıt havlu kullanımı olduğu durumlarda kağıt havlu kullanmamak için el yıkamaktan kaçınmanın doğru olmadığını, özellikle bakterilere maruz kalınan işlerden sonra en az 20 saniye sabun ve su ile el yıkanması gerektiğinin altını çizdiler.

Son olarak -eğer mümkünse- elleri kurutmanın en sağlıklı yöntemlerinden biri olan hava ile kurutan makinelerin tercih edilmesini tavsiye ettiler.

Z. Kübra Özden

İlgili Makaleler:

Mantar Enfeksiyonları Tedavisi İçin 8 Pratik Tavsiye

Grip ve Diğer Enfeksiyonlara Karşı En İyi Korunma Yöntemi

Enfeksiyon Hastalıklarının %80'i Dokunma ile Yayılıyor!

Kaynaklar