Üromax MR Kapsül

İçerik: 
Tamsulosin hidroklorür
Marka İsmi: 
Üromax MR Değiştirilmiş Salımlı Sert Jelatin Kapsül

Üromax MR (Tamsulosin) Nedir?

Tamsulosin prostat ve mesane boynundaki (sidiktorbası boynu) kasları gevşeterek idrar yapımını kolaylaştırır. Tamsulosin alfa-adrenerjik blokör grubu bir ilaçtır.

Tamsulosin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

  • prostat bezinin kanser olmayan ve idrar akımını engelleyen büyümesine (BPH*) ilişkin işlevsel belirtiler.

[ *BPH (Benign prostat hiperplazisi): Prostat bezinin kanser olmayan ve idrar akımını engelleyen büyümesi.]

Tamsulosin burada yer almayan diğer amaçlar için de amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Üromax MR Kapsül hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Üromax MR (Tamsulosin) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Tamsulosin’in düşünme ve reaksiyonlarda (tepkilerde) azalmaya sebep olan yan etkileri olabilir. Eğer araç kullanıyorsanız veya ayık ve dikkatli olmanız gereken işler yapıyorsanız dikkatli olunuz.

Yatar veya oturur pozisyondan doğrulurken sersemleme hissedebilirsiniz. Düşme veya sendelemeden korunmak için çok hızlı şekilde doğrulup kalkmayınız.

Tamsulosin kullanmadan önce, eğer sülfa grubu ilaçlara alerjiniz varsa doktorunuza söyleyiniz. Muhtemelen Tamsulosin’e de alerjiniz olabilir.

Tamsulosin katarakt ameliyatı sırasında göz bebeğinizi (pupilla) etkileyebilir. Tamsulosin ile tedavi sırasında katarakt ameliyatı geçirecekseniz, cerrahınıza (hekiminize) hiç vakit kaybetmeden (yeterli süre önceden) Tamsulosin kullandığınızı söylemelisiniz. Cerrahınızın (hekiminiz) direktiflerine harfiyen uyunuz.

Eğer bayılacakmış gibi hissediyorsanız, veya ağrılı ya da 4 saatten daha fazla süren penis ereksiyonu var ise Tamsulosin kullanmayı durdurunuz ve hemen doktorunuza başvurunuz.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Tamsulosin’in sebep olduğu belirli yan etkileri arttırabilir.

Tamsulosin çocuklarda kullanım için uygun değildir.

Üromax MR (Tamsulosin) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Tamsulosin’e alerjiniz varsa veya halihazırda aşağıda sıralanan

bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız bu ilacı kullanmayınız.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz var ise veya prostat kanseriniz var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza mutlaka söyleyiniz.

Katarakt ameliyatı olacaksanız, cerrahınıza (hekiminize) Tamsulosin kullandığınızı söyleyiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Üromax MR (Tamsulosin) Kullanabilir Miyim?

Tamsulosin kadınlarda kullanım için olmasa da, Tamsulosin’in doğmamış bebeğe zarar vermesi beklenmez. Tamsulosin’in kadınlara yönelik bir ilaç olmamasına rağmen bu ilacı kullanıyorsanız ve hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız ya da bebek emziriyorsanız doktorunuza söylemelisiniz.

Üromax MR (Tamsulosin) Nasıl Kullanılır?

Tamsulosin’i kesinlikle doktorunuzun size reçete ettiği ve uygun gördüğü şekilde kullanınız. Doktorunuzun sizin için öngördüğünden daha fazla veya daha uzun süre kullanmayınız. Doktorunuzun direktiflerine ve reçetenizdeki kullanım talimatlarına uyunuz.

Doktorunuz bu tedaviden en iyi sonucu aldığınızdan emin olmak için zaman zaman ilacınızın dozunu değiştirebilir.

İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Kapsül veya uzatılmış salımlı tablet formda hazırlanan Tamsulosin’i bir bütün olarak yutunuz. Kapsülü / uzatılmış salımlı tableti çiğnemeyiniz, parçalamayınız veya açmayınız. Tamsulosin genellikle günde bir kez, yemekten yaklaşık 30 dakika sonra alınır. İlacı her gün günün aynı saatinde almaya özen gösteriniz.

Tamsulosin’i üst üste birkaç gün boyunca almayı bırakırsanız, ilacı tekrar kullanmaya başlamadan önce doktorunuzu arayınız ve durumu anlatınız. Doktorunuz ilacı tekrar kullanmaya başlarken sizin için farklı bir doz gerekli görebilir.

Bu ilacın durumunuzu düzelttiğinden emin olmak için doktorunuzun düzenli olarak sizi kontrol etmesi gerekebilir. Bu nedenle doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı kaçırmayınız.

Tamsulosin çocuklarda kullanım için uygun değildir.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti gelmişse almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Eğer üst üste birkaç gün boyunca ilacınızı almayı unuttuysanız, ilacınızı tekrar almaya başlamadan önce doktorunuzu arayınız. Daha düşük dozda Tamsulosin kullanmanız gerekebilir.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız bir acil servisi arayarak destek alınız.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Hızlı kalp atışları, aşırı baş dönmesi, bayılma.

Üromax MR (Tamsulosin) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Tamsulosin’in düşünce ve reaksiyonlarda (tepki) azalmaya sebep olan yan etkileri olabilir. Eğer araç kullanıyorsanız veya ayık ve dikkatli olmanız gereken işler yapıyorsanız dikkatli olunuz.

Yatar ve oturur pozisyondan doğrulurken sersemleme hissedebilirsiniz. Düşme veya sendelemeden korunmak için çok hızlı şekilde doğrulup kalkmayınız.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Tamsulosin’in sebep olduğu belirli yan etkileri arttırabilir.

Üromax MR’ın (Tamsulosin) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Eğer Tamsulosin kullanımı sırasında ;

  • ağrılı ya da 4 saat veya daha fazla süren penis ereksiyonu (penis sertleşmesi);

  • ciddi baş dönmesi; veya

  • bayılma

gibi ciddi yan etkilerle karşılaşırsanız Tamsulosin almayı bırakınız ve vakit kaybetmeden hekiminize başvurunuz.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar;

  • hafif baş dönmesi veya uyuşukluk, uykulu hal;

  • uyku problemleri (uykusuzluk);

  • anormal ejakülasyon (meni boşalması), azalan seks dürtüsü; veya

  • burun tıkanıklığı, burun akıntısı.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Üromax MR (Tamsulosin) ile Etkileşen Diğer ilaçlar Hangileridir?

Eğer aşağıda sıralanan :

bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, Tamsulosin almadan önce doktorunuza bildiriniz.

Bu liste tam bir liste değildir ve Tamsulosin ile etkileşen daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Üromax MR’ı (Tamsulosin) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Üromax MR Kapsül fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Üromax MR Kapsül ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Üromax MR Kapsül ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Üromax MR Kapsül’ü asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Üromax MR Kapsül’ü sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Üromax MR Kapsül ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.