Uyku Hapları Kanser ve Ölüm Riskini Arttırıyor

İlerleyen yaşla birlikte pek çok kişi uyku sıkıntısı çekmekte. Uykuya dalmadaki zorluk ve denenen türlü çabaların fayda etmemesi kişileri uyku haplarına yönelmekte.

Uyku hapı kullanımı ilk başta kulağa zararsız gibi gelse de ABD’de yapılan bir araştırma uyku hapı kullanma alışkanlığımızı gözden geçirmemiz gerektiğine dikkat çekiyor.

Uyku Hapının Kullanım Sıklığı Ölüm Riskini Belirliyor

Reçeteli uyku hapları, nadiren kullanılmaları halinde dinlenmemize yardımcı olurlar. Fakat sürekli kullanılmaya başlanmaları halinde kansere, hatta ölüme dahi yol açabildikleri yapılan son çalışmalarda gösterilmiştir.

Yapılan son çalışmalara göre, uyku haplarını sürekli kullanan insanlarda, kullanmayanlara göre daha yüksek oranda kanser riski ortaya çıktığı ve erken ölüm riskinin 4 kat arttığı ifade edildi.

Söz konusu çalışmanın kapsamında uyku hapı reçetelenmiş, ortalama yaşı 50 olan 10.500 kişilik bir grubun sağlık bilgileri düzenli olarak kontrol edildi.

Araştırma sonuçlarına göre; yılda 18 doza kadar alan hastalarda, almayanlara göre ölüm oranının 3,6 kat, 18-132 doz alanlarda ise 4 kat daha fazla olduğu görüldü. Yılda 132 dozdan fazla alanlarda ise ölüm oranının 5 kata kadar çıktığı görüldü.

Çalışma sonuçlarına göre; uyku hapı kullanan 4.336 kişiden 265’i ölürken, hiç uyku hapı kullanmayan 23.671 kişiden 295’i öldü. Ayrıca kişilerin ölüm riskleri ile yaşları arasında çok net bir bağıntı ortaya konulmamasına rağmen genellikle 18 – 55 yaş aralığındaki hastaların tehlike altında olduğu dikkati çekti.

Araştırmacılar bu bulguların yanısıra yüksek dozların kansere de neden olabildiğini (lenfoma, akciğer, gırtlak, bağırsak ve prostat kanseri bu ilaçların neden olduğu kanser türlerinden bazıları) belirttiler ve kansere yakalanan hastaların, ilaç kullanmadan önce sağlıklı olduklarını sözlerine eklediler.

Doktorlar Arasında Görüş Farklılıkları Var

Zucker Hillside Hastanesi müdürü Dr. Victor Fornari’ye göre uyku hapı kullanan hastaların endişelenmesi gereken bir durum yok.

Dr. Fornari; “Ölüm risklerinin, ilaçlardan çok hastaların ilaç kullanmaya başlama nedenleriyle ilgisi var.” diyor ve ekliyor; “Medikal ve psikolojik hastalıklarda iyi bir uyku önemli. Kapsamlı bir tedavi için, uzmanların reçetelediği bu ilaçlar etkili ve zararsızdır. Eğer bu ilaçlara ihtiyacınız varsa kullanmaya devam edin. Şekerlemelerden uzak durarak, kahveyi azaltarak ve egzersiz yaparak uyku kalitenizi arttırabilirsiniz.’’

Lenox Hill Hastanesi psikiyatri bölümü başkanı Dr. Bryan Bruno ise Dr. Victor Fornari’nin tersine bir görüşü savunuyor ve kronik uyku hapı kullanımı konusunda hastaları uyarıyor: “Bu hapların kısa dönem kullanılıp bırakılması gerekiyor. Kronik kullanım, birçok sağlık sorununu ortaya çıkarabiliyor. Eğer uyku hapı kullanacaksanız, dikkatli olmalısınız.”.

Araştırma Sonuçları Kafa Karıştırıcı

Araştırma sonuçlarının oldukça çarpıcı olduğu ve insanı tedirgin ettiği yadsınamaz. Ancak tedavi süreçlerinde ilaç kullanımının gerekliliği ve önemi de göz ardı edilemez.

İlaçlarınızı doktorunuzun ve / veya eczacınızın kontrolünde, bilinçli bir şekilde kullanmanız sağlığınız için en iyisi olacaktır.

Ecz. Z. Kübra Özden

İlgili Konular:

İyi Bir Uyku İçin Yediklerinize Dikkat!

Rahat Bir Uyku İçin 7 Basit Öneri

Antidepresanlar Düşüğe Neden Oluyor

Zayıflama Haplarının Plasebo Haplardan Daha Etkili Olmadığı İspatlandı!

Kolesterol İlaçlarının Faydaları Abartılıyor Mu?

Doğum Kontrol Hapları ve Merak Edilenler

İLAÇLARINIZ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN EN ÖNEMLİ 10 DETAY

Kaynaklar