Visken Tablet

İçerik: 
Pindolol
Marka İsmi: 
Visken Tablet

Pindolol Nedir?

Pindolol beta-blokörler grubu ilaçlardan biridir. Beta-blokörler kalbi ve dolaşımı (toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışını) etkileyerek çalışır.

Pindolol aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • yüksek tansiyon (hipertansiyon);
 • kalp atım sayısının çeşitli nedenlere bağlı olarak dakikada 100’ün üzerinde olacak şekilde arttığı belirli durumlar;
 • kalbi besleyen damarların tıkanmasına bağlı olarak nöbetler şeklinde gelen göğüste şiddetli ağrı veya baskı hissi ile birlikte nefes almada güçlük ve sıkıntı durumunun da eşlik ettiği klinik bir durum olan anjina pektoris ataklarının önlenmesi.

Pindolol burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Pindolol Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer Pindolol’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da nefes darlığı, tıkanma ile karakterize akciğerhastalıkları, ciddi böbrek yetmezliği, ciddi derecede yavaş kalp ritmi, belirli kalp hastalıkları özellikle de atriyoventriküler blok¹, kardiyojenik şok²ya da kor pulmonale gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz ya da gebelik ve/veya emzirme dönemindeyseniz; bu ilacı kullanmayınız.

( ¹atriyoventriküler blok:Kulakçıklarla karıncıklar arasındaki uyarı dalgalarının iletisinde yavaşlama ya da durmayla ortaya çıkan kalp ritm bozuklukları.)

( ²kardiyojenik şok:Kalp hastalığına bağlı ya da kalpten kaynaklanan şok tablosu. Ciddi bir kalp hastalığına bağlı olarak kalbin birim zamanda pompaladığı kan miktarındaki düşmeden kaynaklanan şok.)

Bronşit veya amfizem (doku ve organlar arasında hava kalması), diyabet (şeker hastalığı), herhangi bir kalp hastalığı, koroner arter hastalığı, düşük tansiyon, karaciğer veya böbrek hastalığı, depresyon, herhangi bir tiroid bozukluğu gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Öncelikle doktorunuzla konuşmadan Pindolol kullanımını bırakmayınız veya doz atlaması yapmayınız. İlacın kullanımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir ya da ciddi veya hayati tehlike yaratabilecek yan etkilere sebep olabilir. İlacı kullanmayı tamamen bırakmadan önce dozu yavaş yavaş azaltmanız gerekebilir. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Pindolol yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde diyet, ilaç tedavisi, kilo kontrolü ve egzersizleri de içeren komple bir tedavi programının yalnızca bir parçasıdır. Eğer yüksek tansiyon tedavisi görüyorsanız diyetinize, ilaç tedavinize ve rutin egzersizlerinize sıkı şekilde uyunuz.

Pindolol Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Pindolol’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

 • ciddi böbrek yetmezliği;
 • nefes darlığı;
 • tıkanma ile karakterize akciğer hastalıkları;
 • gebelik ve/veya emzirme döneminde olmak;
 • ciddi derecede yavaş kalp ritmi;
 • belirli kalp hastalıkları özellikle de atriyoventriküler blok¹;
 • kardiyojenik şok² ;
 • kor pulmonale.

( ¹atriyoventriküler blok: Kulakçıklarla karıncıklar arasındaki uyarı dalgalarının iletisinde yavaşlama ya da durmayla ortaya çıkan kalp ritm bozuklukları.)

( ²kardiyojenik şok: Kalp hastalığına bağlı ya da kalpten kaynaklanan şok tablosu. Ciddi bir kalp hastalığına bağlı olarak kalbin birim zamanda pompaladığı kan miktarındaki düşmeden kaynaklanan şok.)

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Pindolol kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • düşük tansiyon;
 • karaciğer veya böbrek hastalığı;
 • diyabet (Pindolol kullanımı kan şekeriniz düştüğünde söylemenizi zorlaştırabilir);
 • depresyon;
 • bronşit veya amfizem (doku ve organlar arasında hava kalması);
 • herhangi bir kalp problemi (yavaş kalp ritmi, konjestif kalp yetmezliği, vb.);
 • koroner atardamar (koroner arter) hastalığı;
 • herhangi bir tiroid bozukluğu;
 • feokromasitoma³ .

( ³feokromasitoma:Çoğu kez iyi huylu olan, böbrek üstü bezinin medulla tabakasındaki tümör.)

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Pindolol’ü güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Pindolol Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi B. Bu ilacın doğmamış bebeğe zarar vermesi beklenmez. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Pindolol anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Pindolol Kullanabilir miyim?

Pindolol düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Pindolol Nasıl Kullanılır?

Pindolol’ü tam olarak doktorunuz tarafından belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Doktorunuz tarafından belirtilenden daha yüksek dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Öncelikle doktorunuzla konuşmadan Pindolol kullanımını bırakmayınız veya doz atlaması yapmayınız. İlacın kullanımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir ya da ciddi veya hayati tehlike yaratabilecek yan etkilere sebep olabilir. İlacı kullanmayı tamamen bırakmadan önce dozu yavaş yavaş azaltmanız gerekebilir. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Bu ilacın durumunuzu düzelttiğinden emin olabilmek için tansiyonunuzun düzenli olarak kontrol edilmesi gerekecektir. Doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirecekseniz cerrahınıza belirli bir süre önceden Pindolol kullandığınız süreyi tam olarak bildiriniz. İlacı kullanmayı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir. Ameliyattan önce Pindolol’ün dozunun yavaş yavaş azaltılması konusunda doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Pindolol yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde diyet, ilaç tedavisi, kilo kontrolü ve egzersizleri de içeren komple bir tedavi programının yalnızca bir parçasıdır. Eğer yüksek tansiyon tedavisi görüyorsanız diyetinize, ilaç tedavinize ve rutin egzersizlerinize sıkı şekilde uyunuz.

Hipertansiyon sıklıkla belirti göstermez, dolayısıyla yüksek tansiyonunuz olsa bile bunu hissedemeyebilirsiniz. Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacı direktifler doğrultusunda kullanmaya devam ediniz. Hayatınızın geri kalanı boyunca tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozu almanıza 4 saatten daha az süre kaldıysa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız sürede almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Düzensiz kalp atışları, nefes darlığı, mavimsi tırnaklar, baş dönmesi, güçsüzlük, halsizlik, bayılma, ani hastalık nöbeti (irade dışı kasılmalar).

Pindolol Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Pindolol düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Pindolol’ün Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • depresyon, halüsinasyon.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • mide bulantısı, ishal;
 • başağrısı, baş dönmesi;
 • yorgunluk hissi;
 • uyku bozuklukları;
 • kas krampları.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Pindolol ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Pindolol kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Pindolol ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Pindolol ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Pindolol’ü Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Visken Tablet fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Visken Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Visken Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Visken Tablet'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Visken Tablet'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI!İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilirolduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Visken Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.