Xatral XL Denetimli Salım Tableti

İçerik: 
Alfuzosin hidroklorür
Marka İsmi: 
Xatral XL Denetimli Salım Tableti

Xatral (Alfuzosin) Nedir?

Alfuzosin prostat ve mesane boynundaki (sidiktorbası boynu) kasların gevşemesine yardımcı olarak idrar yapımını kolaylaştırır. Alfuzosin alfa-adrenerjik blokör grubu bir ilaçtır.

Alfuzosin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • prostat bezinin kanser olmayan ve idrar akımını engelleyen büyümesine (BPH*) bağlı olarak gelişen idrar yapamama ve mesanede aşırı idrar toplanması hali;

 • prostat bezinin kanser olmayan ve idrar akımını engelleyen büyümesine (BPH) ilişkin işlevsel belirtiler.

[ *BPH (Benign prostat hiperplazisi): Prostat bezinin kanser olmayan ve idrar akımını engelleyen büyümesi.]

Alfuzosin burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Xatral (Alfuzosin) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer ağır karaciğer hastalığınız varsa ya da itrakonazol (Funit, Itraspor, Itraxyl, Sporex, Sporanox); ketokonazol (Ketoral, Nizoral) veya ritonavir (Norvir) de kullanıyorsanız öncelikle doktorunuza danışmadan Alfuzosin kullanmayınız.

Yeni veya kötüleşen göğüs ağrısı ya da baş dönmesi hissi varsa Alfuzosin kullanımını durdurunuz ve hemen doktorunuza başvurunuz.

Alfuzosin katarakt ameliyatı sırasında göz bebeklerini etkileyebilir. Ayrıca genel anestezi uygulanan durumlarda kan basıncında kararsızlığa da yol açabilir. Eğer Alfuzosin tedavisi sırasında katarakt ameliyatı veya başka bir ameliyat olacaksanız, cerrahınıza belirli bir süre önceden ne kadar süre ile Alfuzosin kullandığınızı söylemelisiniz. Ameliyattan önce cerrahınız söylemedikçe Alfuzosin kullanımını durdurmayınız.

Xatral (Alfuzosin) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Alfuzosin’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Alfuzosin’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyacınız olabilir:

 • prostat kanseri;

 • karaciğer hastalığı;

 • böbrek hastalığı;

 • kalp yetmezliği;

 • kişisel veya aile geçmişinde uzun QT sendromu öyküsü;

 • anjina (göğüs ağrısı);

 • koroner arter hastalığı (damar sertliği gibi);

 • düşük tansiyon (hipotansiyon);

 • HIV veya AIDS tedavisi için belirli ilaçlar kullanıyor olmak.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Xatral (Alfuzosin) Kullanabilir miyim?

Alfuzosin kadınlarda kullanım için olmasa da, Alfuzosin’in doğmamış bebeğe zarar vermesi beklenmez. Alfuzosin’in kadınlara yönelik bir ilaç olmamasına rağmen bu ilacı kullanıyorsanız ve hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız ya da bebek emziriyorsanız doktorunuza söylemelisiniz.

Araç ve Makine Kullanırken Xatral (Alfuzosin) Kullanabilir miyim?

Alfuzosin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Xatral (Alfuzosin) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Alfuzosin yemek yedikten hemen sonra alınmalıdır. Alfuzosin’i her gün aynı yemekten sonra alınız. BPH* tedavisinde doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, Alfuzosin’i akşam yemeklerinden sonra alınız. Bu ilacı boş mide ile (aç karnına) almayınız.

[ *BPH (Benign prostat hiperplazisi): Prostat bezinin kanser olmayan ve idrar akımını engelleyen büyümesi.]

İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte, bütün halde alınız. Denetimli salım tableti kırmayınız, çiğnemeyiniz veya ezmeyiniz. Hapı bir bütün olarak yutunuz. Bu ilacın vücudunuzda yavaşça salınması için özel olarak üretilmiştir. Hapı kırmak veya parçalamak bir anda çok fazla ilacın salınmasına sebep olabilir.

Maksimum faydanın sağlanabilmesi için Alfuzosin’in düzenli şekilde kullanılması önemlidir. Bu nedenle ilacınız tamamen bitmeden reçetenize tekrar yazdırınız.

Kan basıncınızın ve prostat bezinizin sıklıkla kontrol edilmesi gerekecektir. Doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Alfuzosin katarakt ameliyatı sırasında göz bebeklerini etkileyebilir. Ayrıca genel anestezi uygulanan durumlarda kan basıncında kararsızlığa da yol açabilir. Eğer Alfuzosin tedavisi sırasında katarakt ameliyatı veya başka bir ameliyat olacaksanız, cerrahınıza belirli bir süre önceden ne kadar süre ile Alfuzosin kullandığınızı söylemelisiniz. Ameliyattan önce cerrahınız söylemedikçe Alfuzosin kullanımını durdurmayınız.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Aşırı baş dönmesi, bayılma.

Xatral (Alfuzosin) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alfuzosin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Oturur veya yatar pozisyondan hızlı şekilde kalkmaktan kaçınınız. Hızlı şekilde doğrulmak veya kalkmak baş dönmesine sebep olabilir. Yavaşça kalkınız ve düşmeleri engellemek için bir yere tutunarak kendinizi sabit tutunuz.

Xatral (Alfuzosin’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Alfuzosin kullanımını durdurunuz, hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • yeni veya kötüleşen göğüs ağrısı;

 • kalp atım sayısının dakikada 100’ün üzerinde olacak şekilde artması;

 • bilinç bulanıklığı;

 • ayağa kalkınca ortaya çıkan düşük tansiyon, bayılacakmış gibi hissetme.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • baş dönmesi veya uyuşukluk hali;

 • sersemlik hissi;

 • başağrısı, yorgunluk hissi;

 • nezle;

 • kaşıntı, cilt döküntüsü (kızarklık, kabarcık, vb.);

 • ağız kuruluğu, bulantı, kusma, hazımsızlık, karın ağrısı, ishal.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Xatral (Alfuzosin) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer yüksek tansiyon (hipertansiyon) veya prostat problemleri için herhangi bir ilaç kullanıyorsanız Alfuzosin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Alfuzosin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Alfuzosin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Xatral (Alfuzosin’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Xatral XL Denetimli Salım Tableti fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Xatral XL Denetimli Salım Tableti ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Xatral XL Denetimli Salım Tableti ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Xatral XL Denetimli Salım Tableti ‘ni asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Xatral XL Denetimli Salım Tableti 'ni sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Xatral XL Denetimli Salım Tableti ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.