Yalnız Ebeveynler Yaşadıkları Sorunlar ve Çocukları

Çocuğunuzu Yalnız Mı Yetiştiriyorsunuz?

Yalnız başınıza çocuk yetiştirmek oldukça stresli bir iştir. Eğer yalnız bir ebeveynseniz güçlüklerle nasıl başa çıkacağınızı iyi bilmeniz gerekir. İşte size mutlu, sağlıklı bir çocuk yetiştirmek için birkaç küçük tavsiye.

Yalnız olan ebeveynlerin yaygın olarak yaşadığı zorluklar nelerdir?

Çocuk yetiştirmek her koşulda zor bir iştir. Eğer bir de yardımcı bir eşiniz yoksa bu zorluklar iki kat daha artar. Yalnız iseniz çocuğunuzun sorumluluklarının tamamı sizin sırtınızdadır. Çocuğunuzu günü gününe takip etmeniz gerekir ve bu da işinizi daha stresli hale getirir. Yorgunluk, duygusal yıpranmalar ve davranışlarda da bozukluklar oluşturur. Bunların yanında,yalnız olan ebeveynler genellikle düşük gelirlerle geçinmeye çalışırlar ve bu nedenle de sağlık hizmetlerinden yeteri kadar yararlanamazlar. Çocuk bakımı finansal anlamda sıkıntılara yol açacağı gibi sosyal hayatınızı da kısıtlar. Aynı zamanda çocuğunuza hem anne hem baba olup olamama hissi de size endişelendirir.

Peki yalnız bir ebeveyn bu zorluklarla nasıl başa çıkar?

Yaşamınızdaki stresi azaltmak için;

Sevginizi hissettirin: Çocuğunuzun hep arkasında olun, ona,tercihlerine ve yaptıklarına güvenin. Ona koşulsuz, karşılıksız sevginizi ve desteğinizi verin.

Rutin bir hayat oluşturun: Evde kurduğunuz bazı düzenler (yemek, yatma saatleri gibi) çocuğunuzun ne yaptığının bilincinde olmasına yardımcı olacaktır.

Aile ile geçen zamanlara öncelik tanıyın: Birlikte oynayabilceğiniz, gezebileceğiniz, kitap okuyabileceğiniz zamanlar (kısacası birlikte vakit geçirebileceğiniz aktiviteler) oluşturun.

Çocuğunuza kaliteli bir bakım sunun:

  • Bazen büyük kardeşin küçüklere bakması iyi bir seçenek gibi görünür. Ancak bu duruma asla güvenmeyin.

  • Çocuklarınızın arkadaşlarına dikkat edin. Bazen çocuğunuzu arkadaşları aracılığıyla daha iyi gözlemlersiniz.

  • Düzenli bir bakım sağlamak istiyorsanız, güvenebileceğiniz iyi bir bakıcı arayabilirsiniz.

Makul Sınırlar Koyun:

Çocuğunuza evin kurallarını ve ondan beklentilerinizi anlatın (saygılı konuşmak gibi). Koyduğunuz bu kuralları istisnasız uygulamaya özen gösterin. Eğer bir bakıcınız varsa çocuğunuza sizin oluşturduğunuz disiplini onun da sağlamasına dikkat edin, aksi takdirde koyduğunuz kuralların yaptırımı ortadan kalkacaktır. Limitlerinizde zamanla değişiklikler yapabilirsiniz. Mesela çocuğunuzun kendi sorumluluklarının bilincine vardığını farkedip bilgisayar oynama saatlerinde değişiklikler yapabilirsiniz.

Kendinizi suçlu hissetmeyin:

Yaptığınız hatalardan ders çıkarın ancak kendinizi suçlu hissedip bunu telafi etmek için disiplininizi elden bırakmayın. Çocuğunuz üzerindeki etkinizin azalmasına izin vermeyin.

Kendinize dikkat edin:

Çocuğunuza iyi bir hayat sağlamak istiyorsanız kendi hayatınıza da dikkat etmeniz gerekir. Rutin hayatınızda spor yapın, sağlıklı beslenin, uykunuzu iyi alın. Sosyal çevrenizden kopmayın. Arkadaşlarınızla vakit geçirin, ya da yalnız başınıza da zevk aldığınız akvitelere vakit ayırın.

Başkalarından da destek alın:

Yalnız bir ebeveyn olmak tüm yükü sırtınıza almak değildir. Ailenizden, arkadaşlarınızdan, komşularınızdan veya sosyal kuruluşlardan yardım istemekten çekinmeyin.

Her zaman pozitif olun:

Sizin davranışlarınız, hisleriniz çocuğunuzu direkt olarak etkiler. Zorlandığınız anlarda dürüst olun ve çocuğunuzla herşeyi paylaşın. Ancak kesinlikle olumsuz olmayın, herşeyin düzeleceğini, iyi olacağını söyleyin. Zorluklara karşı her zaman soğukkanlı olun.

Yalnız Bir Ebeveyn Olarak Çocuğunuza Ayrılığı ya da Boşanmayı Nasıl Açıklamanız Gerekir?

Ebeveynler genel olarak boşanma sonucu çocuklarını yalnız yetiştirmek zorunda kalıyorlar. Eğer hayatınızda böyle büyük bir değişiklik olduysa çocuğunuza ne tür zorluklarla yüzleştiğinizi anlatın. Çocuğunuzun neler hissettiğini, neler düşündüğünü anlamaya çalışın. Ona boşanmanın sebebinin o olmadığını, onu her zaman seveceğinizi ve eskisi gibi hep onun yanında olacağınızı söyleyin. Çocuğunuzun iyiliği için,ayrıldığınız eşiniz ile bağlantınızı koparmayın.

Yeni Bir İlişkiye Başlamak İstiyorsanız?

Yalnız bir ebeveyn olarak yeni bir ilişkiye başlamak için dikkat etmeniz gereken en önemli şey, o kişinin çocuğunuz üzerinde etkisi olmasıdır. Size ve çocuğunuza saygı gösteren, değer veren bir kişi hayatınızı renklendirebilir. Ancak ilk olarak biraz zamana ihtiyacınız olabilir. Çocuğunuzla nasıl bir ilişki kurduğunu gözlemlemek için biraz zaman isteyin.

Yalnız Bir Ebeveyn Çocuğuna Nasıl Hem Anne Hem Baba Olur?

Eğer diğer ebeveyn hayatınızdan tamamen çıkmışsa, çocuğunuza hem anne hem baba olma sorumluluğa size kalıyor. Bu durumun üstesinden gelebilmek için;

  • Diğer ebeveyn hakkında olumlu olmaya çalışın. Konuşmalarınızda karşı taraf hakkında kötü, aşağılayıcı sözlerden kaçının. Eşinizin iyi huylarından, karakterinden bahsedin.

  • Karşı cins hakkında olumsuz yargılar kurmasına izin vermeyin. Karşı cinsten başka örnekler gösterin. (arkadaş, akraba vs.) ve çocuğunuza model olabilmesi için onları hayatınıza katın. Karşı cinsten nefret etmesine engel olun.

Yalnız bir ebeveyn olmak zordur ancak deneyimlerle karşılaştığınız engeller aşılabilir. Sevginizi ve saygınızı gösterin, dürüst olun, her konuda pozitif olmaya çalışın. Zorlukları çocuğunuzla birlikte aşmaya çalışın ve bir yetişkin olarak ona yardımcı olmaya çalışın.

Ecz.Zekiye Kübra Özden


İlgili Makaleler;

Boşanmalar Sağlığı Olumsuz Yönde Etkileyebilir

Çocukların Diş Sağlığını Olumsuz Etkileyen 10 Kötü Alışkanlık

HANGİ ÇOCUKLAR GRİPTEN ÖLÜYOR?

Çocuğunuza Sağlığı İçin Spor Yaptırın