Yaygın Boğaz Ağrısı Mı Streptokokal Farenjit Mi?

Hepiniz boğazınızda o rahatsız eden kaşıntıdan çoğu kez şikayetçi olmuşsunuzdur.Bu rahatsızlığın sebebi mevsimsel alerji, soğuk algınlığı başlangıcı gibi basit sebepler olabilir ama bazen sebepler beklediğimizden daha ciddidir.Boğaz ağrısı bakteriyel bir enfeksiyon kaynaklıysa acilen tedavi gerektirir, tedavi edilmediği takdirde tehlikeli sonuçlar doğurabilir.Hastalık tespitini ancak sağlık kuruluşları yapabilir ancak bazı belirtiler sizin de ikisi arasında ayrım yapmanıza yardımcı olabilir. 

 • Boğazınızda Beklenmeyen Benekler Oluşuyor Mu?

Acıya sebep olan belirtiyi bulmak için ağzınızın içine bakmak doğru bir yoldur. Streptokoklar boğazda ve bademcikler üzerinde beyaz lekeler üretir ve bölgenin kızarmasına ve şişmesine sebep olur.Boğazın biraz daha arka kısmında ise iltihaplanmalara sebep olur.

 • Soğuk Algınlığı Belirtileri Var MI?

Öksürük ve burun akıntıları boğazınızda acıya sebep olabilir.Ancak bu belirtiler streptokokal farenjitin ortaya çıkması için oldukça az risk taşırlar. Burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve bu gibi soğuk algınlığı belirtileri soğuk algınlığına sebep olan bir virüsün oluşturduğu belirtilerdir.

 • Yüksek Ateş

Soğuk algınlığı bazen ateşe neden olur, ancak bu düşük dereceli bir ateştir.38.5derece ve üzerindeki ateş genellikle streptokokal farenjite işaret eder, ancak streptekokal farenjit düşük ateşlerde de ortaya çıkabilir. Hastalık tespiti için sadece ateş baz alınmamalıdır.

 • Lenf Düğümleri

Streptokokal farenjit boyundaki lenf düğümlerinin şişmesine ve hassaslaşmasına sebep olur.Lenf düğümleri, vücutta mikropları yakalama ve yok etmekle yükümlüdür.Vücudun bir parçası enfekte olduğunda,en yakın lenf düğümleri işlerini yürütmek için şişer.Yani lenf düğümlerinin şişmesi bir bakıma enfeksiyona işarettir.

 • Acı Hissi

Soğuk algınlığında boğazların ağrıması normal bir durumdur, ancak bu ağrı genellikle birkaç gün sonra geçer.Streptokokal farenjitte ise ağrı inatçıdır, daha şiddetlidir ve uzun sürer.Bazı durumlarda streptokokal farenjit mide bulantısı,iştahsızlık, baş ve karın ağrısı gibi rahatsızlıklara da neden olabilir.

 • Döküntü

Streptekokal farenjitin nadir işaretleri boyunda ve göğüste oluşan döküntülerdir.Bu pürüzlü döküntülere neden olan enfeksiyon kızıl enfeksiyon olarak bilinir. Vücudun tamamında oluşan döküntü endişe verici olsa da birkaç gün sonra azalmaya ve yok olmaya başlar.Antibiyotik tedavisi bu gibi streptokokal farenjit komplikasyonlarına karşı vücudun korunmasına yardımcı olabilir.

 • Streptokokal Farenjit Bakteriyel Bir Enfeksiyondur

Soğuk algınlığı ile streptokokal farenjiti birbirinden ayıran en önemli fark streptekoka bakterinin sebep olmasıdır.Bu nedenle antibiyotik tedavisi hastalığın etkisini ve süresini azaltır.Antibiyotik kullanılmadığı takdirde enfeksiyon kalp ve diğer organları etkileyebilir ve farklı komplikasyonlara yol açabilir.Nadir de görülse ciddi sonuçlara bile yol açabilir.

 • Soğuk Algınlığı Ve Antibiyotik

Soğuk algınlığı belirtilerini antibiyotiklerle yok etmeye çalışmayın. Antibiyotikler virüsün sebep olduğu hastalıklarda değil bakterinin sebep olduğu hastalıklarda etkili olabilirler.Ayrıca gereksiz yere kullanılan antibiyotikler mikrobiyel direncin artmasına sebep olurlar. Ayrıca kullanılan antibiyotikler bakterilerin antibiyotiğe olan direncini artırır ve tedavi edilemez ‘süper mikrop’ olmalarına sebep olur.

 • Hızlı Streptokokal Farenjit Testi

Boğaz ağrınızın sebebinin streptokokal farenjit mi soğuk algınlığımı olduğunu anlamak için doktorlar tarafından hızlı streptokokal farenjit testi yapılır.Sonuçların çıkması 5 veya 10 dakika sürer, ancak bu test bütün streptokokal farenjit olaylarını incelemez. Eğer sonuç negatif ise doktorunuz sizi boğaz kültürü laboratuarlarına gönderir.Bu işlemin tamamlanması birkaç gün alır.

 • Streprokok İçin Antibiyotikler

Eğer streptokokal farenjit tanısı konduysa, doktorunuz 10 günlük bir antibiyotik kullanımı tavsiye edecektir.Muhtemelen bir veya iki gün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz,ama yine de antibiyotikleri verilen süre boyunca almanız çok önemlidir, aksi takdirde yok edilemeyen bazı bakteriler hastalığın yeniden belirmesine neden olur.Unutmayın ki streptokokal farenjit antibiyotiği aldıktan sonraki 24 saat boyunca bulaşıcı etkisini sürdürür.Bu nedenle ellerinizi sık sık yıkayın ve eşyalarınız başkalarıyla ortak kullanmamaya özen gösterin.Streptokokal farenjit rahatsızlığını atlattıktan sonra diş fırçanızı mutlaka atın.

 • Boğaz Ağrısı İçin Evde Bakım

İster soğuk algınlığından ister streptokokal farenjitten kaynaklanan boğaz ağrısı yaşıyor olun evde kendinizi rahatlatabileceğiniz bazı adımlar vardır. Mesela tuzlu su ile gargara yapmak boğazınızı biraz olsun rahatlatacaktır.Bir bardak suya bir çay bardağı tuz katın, bu yöntem boğazınızın nemli kalmasını sağlayacak ve kaşınma hissini azaltacaktır.

 • Nemlendirici Yada Buharlaştırıcı

Nemlendiriciyleveyabuharlaştırıcıylaaldığınıznefesboğazınızınemlitutarveağrınızıkeser.Sıcakakansuyabaşınızıeğerek deaynısonucueldeedebilirsiniz.Dahasonrabaşınızınüzerinebirhavluyerleştirerekderinnefesalımınıkolaylaştırın.Bunugündebirkaçkez 5 ila 10 dakika deneyin.

 • Sıcak Baskı Uygulayın

Boğazınızın dışına sıcak suyla ıslatılmış bir havlu yerleştirin ve sıcak kompres uygulayın.Boynunuzdaki lenf düğümlerinde şişme varsa, bu yöntem yatıştırıcı bir etki yapabilir.

 • Ağrıyı Yatıştıran Gıdalar

Dondurma yemek için bahane arıyorsanız boğaz ağrısından iyi bir bahane bulamazsınız.Soğukluğuyla uyuşturma etkisini sağlarken, kremsi dokusuyla yutkunmayı kolaylaştırır.Dondurma hem genç hem de genç olmayan hastalar için kullanılması arzu edilen bir ilaç.Diğer rahatlatan gıdalar;milk shake, jelatin ve sıcak çorba olarak sıralanabilir. Ağrınız şiddetli ise baharatlı gıdalardan uzak durmanız tavsiye edilir.

 • Hidrasyon

Ateş ve ağrılı yutkunma su kaybına neden olabilir.Su kaybıyla mücadele için sıvı alımını artırmak gerekir.Bu nedenle bol bol su tüketilmesi gerekir.Narenciyeli içeceklerden ise uzak durulması gerekir.

 • Ağrı Kesiciler

Asetaminofen gibi reçetesiz ağrı kesiciler; ibuprofen, naproksen; boğaz ağrısını geçici olarak azaltacaktır.(Nadir fakat potansiyel olarak ölümcül Reye sendromu riski içermesi nedeniyle çocuk ve gençlere asetilsalisilikasit vermeyin.)

 • Boğaz Ağrısı Spreyleri Ve Pastil

Uyuşturucu sprey ya da pastil boğazınızdaki acıyı yatıştırır.Ayrıca buz yongaları emmek de sizi biraz rahatlatabilir. Rahatlatması için çantanızda sprey taşımanız sizin için iyi olacaktır.

 • Burun Tıkanıklığını Giderici İlaç (Dekonjestan)

Eğer soğuk algınlığınız varsa dekonjestan burun spreyi ya da oral dekonjestanlar burun akıntılarını ve boğaz kuruluğunu giderici etkiler yapabilir. Belirli tıbbi durumu olanlar ve ilaç tedavisi gören bazı kişilerde konjestan kullanımı için doktora danışmalılar, aksi takdirde bunların kullanımı tehlikeli olabilir.

 • Devamlı Boğaz Ağrısı

Eğer boğaz ağrınız bir haftadan fazla sürüyor veya kötüye gidiyorsa tekrar doktorunuza danışın. Başlangıçta yaptığınız streptokokal farenjit testi negatife dönebilir bu nedenle tekrar test yaptırmanız gerekebilir.Sürekli boğaz ağrısı asit reflü, mononükleoz ya da başka durumlara işaret edebilir.Nadir de olsa, cinsel yolla bulaşmış bir hastalık da ağrılara sebep olabilir.

 

Ecz.Zekiye Kübra Özden


İlgili Makaleler;

Soğuk Algınlığını Kendiniz Nasıl Tedavi Edebilirsiniz?

Antibiyotikler: Yanlış Kullanımı Sizi ve Çevrenizdekileri Riske Sokar!

Grip ve Soğuk Algınlığı İlaçları Kullananlar Dikkat!

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları