Yüksek Kolesterol Belirtileri: Tehlikede misiniz?

Yüksek Kolesterol Riskleri: En büyük 2 Tehlike 

Genellikle yüksek kolesterol kendini semptomlarla göstermez. Yine de yüksek kolesterol son derece ciddiye alınması gereken bir durumdur çünkü sizi ölüme kadar götürebilir.

Bir çok insan yüksek kolesterolü ciddiye almaz. Fakat her 5 insandan birinde yüksek kolesterol olduğunu biliyor muydunuz? Bu kadar yaygın bir şey ne kadar ciddi bir hastalık olabilir ki?

Ne yazık ki çok ciddi bir hastalıktır. Kalp krizi ve felce dayanan bir çok rahatsızlığa kolesterol sebep olur.

Tıbbın bu denli ilerlemesine rağmen, kalp hastalıkları hala çok sık rastlanan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü'nün araştırmasına göre felçlerin %20'si, kalp krizlerinin %50'si kolesterol kaynaklıdır.

Eğer size yüksek kolesterol teşhisi konulduysa paniğe kapılmayın. Derhal harekete geçerseniz yüksek kolesterolün zararlı risklerinden korunabilirsiniz.

Her Şey Kan Değerlerinize Bağlı

Yüksek kolesterolde detaylar önemlidir. Ama daha doktordan çıkar çıkmaz rakamlar aklınızdan uçar gider. Bundan dolayı işin temel kısmını gözden geçirmekte yarar var.

Kolesterol yağ benzeri bir maddedir. Bu maddenin bir kısmı yediğiniz yemeklerden gelir, ama önemli bir kısmı karaciğerinizde üretilir çünkü aslında kolesterolün uygun miktarı sağlığa yararlıdır, bazı hormonların ve hücrenin çalışması için de gereklidir. Kolesterolün bir çok çeşidi vardır. Ama en çok üstünde durulması gereken şunlardır:

LDL. Kötü kolesterol olarak da bilinen bu tür, damar tıkanıklıklarına ve kalp rahatsızlıklarına yol açar. Çoğu insan LDL'sini 100 mg/dL'nin altına düşürmelidir fakat kalp rahatsızlığı olanlar 70mg/dL'nin altını hedeflemesi gerekmektedir.

HDL. İyi kolesterol olarak da bilinen bu tür, kötü kolesterole yapışarak karaciğere götürür ve karaciğer bu maddeyi parçalayarak vücuttan atar. Yani HDL, kötü kolesterolünüz olan LDL'yi düşürür. Hedefiniz LDL'yi 60 mg/dL'nin üzerine çıkarmak olmalıdır.

Trigliseritler. Kolesterolün bir çeşidi olmamasına rağmen bu da kan damarlarınızda yüzen, yağ benzeri bir maddedir. Kötü kolesterol gibi, trigliseritlerin de yüksekliği kalp ve damar rahatsızlıklarına yol açmaktadır. Hedefiniz kanınızdaki trigliseritleri 150 mg/dL'nin altına düşürmek olmalıdır.

Yüksek Kolesterolü Hafife Mi Alıyoruz?

Yüksek kolesterolde riskler açık ve nettir. Eğer kolesterolünüz yüksekse kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskiniz o kadar fazladır. Sorun şu ki, yüksek tansiyonun somut bir semptomu genellikle yoktur ve insanlar da etkisini hissetmediği bir hastalıktan korkup harekete geçmemektedir. Bundan dolayı da hastalar kendisinde yüksek kolesterol olduğunu bilse bile bir rahatsızlık hissetmediklerinden tedavisini istememektedirler. Tedaviye başlayan hastalar da herhangi bir değişiklik olmadığını söylemektedir fakat bu ilaç tedavisi, ağrı kesiciler gibi kısa vadeli değildir, etkisini uzun vadede göstermektedir.

Ayrıca yüksek kolesterolün zararları bir anda ortaya çıkmaz.20-30'lu yaşlarında yüksek kolesterolü olan bir insanda rahatsızlıklar 50-60'lı yaşlarda ortaya çıkabilmektedir. Çünkü etki etmesi uzun sürer bundan dolayı da insanlar tedavisini erteleme eğilimi duyarlar.

Yüksek Kolesterole Karşı Harekete Geçin

Kalp rahatsızlıkları ve arteriyoskleroz gibi yüksek kolesterolün neden olduğu hastalıkların çok iyi tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Elinizde bu rahatsızlıkları önleme şansınız varken önemsemeyip kötü bir hastalığa dönüşmesine neden olmayın. Kolesterol seviyenizi düşürün.

Peki ne yapmalısınız? Önce doktora gidip kolesterol testi yaptırmalısınız. 20 yaşının üstü her yetişkin 5 yılda bir bu testi yaptırmalıdır. Ayrıca her yaptırdığınız testin değerlerini de bir yerde saklamanız ilerde ciddi bir durum oluşması halinde yararlı olacaktır.

Eğer kolesterolünüz yüksekse, ciddiye alın. Doktorunuzla değerlerinizdeki hedeflerinizi belirleyin ve hayatınızda yapmanız gereken değişiklikleri sorun. Eğer daha önceden kalp veya şeker hastalığı gibi ciddi rahatsızlıklarınız olduysa, çok daha risk altında olduğunuzdan işi çok ciddiye almalısınız.

Ne yaparsanız yapın riskleri küçümsemeyin ve tedaviyi ertelemeyin.Yüksek kolesterolün sizi ne zaman bulacağını bilemezsiniz.

Ecz.Zekiye Kübra Özden

İlgili Makaleler;

Kalp Sağlığı İçin Evde Bulundurmanız Gereken Önemli Gıdalar

Kolesterol İlaçlarının Faydaları Abartılıyor Mu?

Kolesterolünüzü Düşürecek 5 Önemli Yiyecek