Zeldox IM Enjeksiyonluk Solüsyon İçin Kuru Toz İçeren Flakon

İçerik: 
Ziprasidon mesilat
Marka İsmi: 
Zeldox IM Enjeksiyonluk Solüsyon İçin Kuru Toz İçeren Flakon
Bilgi: 
Beher flakon 27.29 mg / ml Ziprasidon mesilat’a eşdeğer 20 mg / ml Ziprasidon içerir.

Zeldox Flakon (Enjeksiyonluk Ziprasidon) Nedir?

Ziprasidon birtakım ruhsal bozuklukların düzeltilmesine yardımcı (antipsikotik) bir ilaçtır. Ziprasidon beyindeki kimyasalların etkilerini değiştirerek çalışır.

Ziprasidon aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • gerçeklerden uzaklaşma, kendini yalnız hissetme, dış dünya ile ilişkiyi kesme, garip ve korkutan düşüncelere sahip olma, halüsinasyonlar görme, zihin karışıklığı ve zihinsel yeteneklerin kaybı şeklindeki duygu ve düşüncelerin görüldüğü ruhsal bozukluk hali (şizofreni).

Ziprasidon burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Zeldox Flakon (Enjeksiyonluk Ziprasidon) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

 • kişisel veya aile geçmişinde uzun QT sendromu;

 • yakın zamanda geçirilmiş bir kalp krizi veya kontrol altına alınmamış ya da tedavi edilmemiş kalp yetmezliği.

Eğer baş dönmesi veya sersemlik hissederseniz, nöbet, hızlı veya çarpıntılı kalp atışları varsa ya da bayılırsanız Ziprasidon kullanımını durdurunuz ve hemen doktorunuza başvurunuz. Bu gibi durumlar ciddi bir kalp ritim probleminin belirtileri olabilir.

Ziprasidon ile birlikte kullanıldığında ağır hatta hayati olabilecek sağlık problemlerine sebep olabilecek birçok farklı ilaç mevcuttur. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız. Kullandığınız tüm ilaçların bir listesini yanınızda taşıyınız ve bu listeyi sizi tedavi eden doktorunuza, eczacınıza veya sağlık profesyoneline gösteriniz.

Çocuklarda ve ergenlik çağındaki hastalarda Ziprasidon’un etkinliği bilinmektedir.

Zeldox Flakon (Enjeksiyonluk Ziprasidon) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Ziprasidon'a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Ziprasidon kullanmayınız:

 • kişisel veya aile geçmişinde uzun QT sendromu;

 • yakın zamanda geçirilmiş bir kalp krizi;

 • kontrol altına alınmamış veya tedavi edilmemiş kalp yetmezliği.

Ziprasidon aşağıdaki ilaçlardan hiçbiri ile birlikte kullanılmamalıdır, bu ilaçlarla birlikte kullanıldığında hayati tehlike yaratabilecek kalp ritim bozuklukları meydana gelebilir:

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Ziprasidon kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • kalp ritim bozukluğu;

 • geçmişte bir kalp krizi veya felç (inme) öyküsü;

 • kanda düşük potasyum veya magnezyum seviyesi;

 • nöbetler veya epilepsi;

 • karaciğer hastalığı.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Ziprasidon’u güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Daha yaşlı yetişkinlerin bu ilacın muhtemel yan etkilerine maruz kalmaları daha olasıdır.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Zeldox Flakon (Enjeksiyonluk Ziprasidon) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Ziprasidon’un anne karnındaki bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Ziprasidon'un anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Zeldox Flakon (Enjeksiyonluk Ziprasidon) Kullanabilir miyim?

Ziprasidon düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Zeldox Flakon (Enjeksiyonluk Ziprasidon’u) Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Enjeksiyonluk formda hazırlanan Ziprasidon kas içine enjeksiyon yoluyla uygulanır. İlacın enjeksiyon yoluyla uygulanması büyük dikkat ve deneyim gerektiren bir uygulama şeklidir. Yapılacak ufak bir hata çok ciddi sorunlara yol açabilir; bu nedenle enjeksiyonluk formdaki Ziprasidon’u kullanırken mutlaka bir sağlık profesyonelinden yardım alınız.

İlacın zararlı etkilere sebep olmadığından emin olmak için düzenli olarak kan tahlili (kan testleri) yaptırmanız gerekebilir. Ayrıca böbrek ve karaciğer fonksiyonlarınızın da test edilmesi gerekebilir.

Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için doktorunuz tedavi sürecinizi düzenli olarak takip edecektir. Planlanmış olan randevularınızı kaçırmayınız.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Uyuşukluk hali, konuşma problemleri, baş dönmesi, sersemlik hissi, bayılma, hızlı veya çarpıntılı kalp atışları, gözlerde, dilde, çenede veya boyunda istem dışı kas hareketleri.

Zeldox Flakon (Enjeksiyonluk Ziprasidon) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Ziprasidon’un bazı yan etkilerini arttırabilir.

Zeldox Flakon (Enjeksiyonluk Ziprasidon’un) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • baş dönmesi, baş dönmesi hissi, hızlı veya çarpıntılı kalp atışları;

 • yüksek tansiyon.

Daha hafif yan etkiler görülebilir, bunlar:

 • enjeksiyon yerinde ağrı;

 • anksiyete, baş ağrısı;

 • oturur pozisyonda kalamama, sürekli hareket hissi

 • birden ayağa kalkınca oluşan baş dönmesi;

 • sersemlik;

 • oturur pozisyonda kalamama, sürekli hareket hissi;

 • halsizlik, güçsüzlük;

 • mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, ishal;

 • iştahsızlık;

 • burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, öksürük, boğaz ağrısı;

 • ağız kuruluğu.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Zeldox Flakon (Enjeksiyonluk Ziprasidon) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan kullanıyorsanız (soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, uyku hapları, kas gevşeticiler, nöbetler için kullanılan ilaçlar ve depresyon veya anksiyete ilaçları gibi) Ziprasidon kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz. Bu ilaçlar Ziprasidon’un sebep olduğu uykulu hali daha da arttırabilir.

Ayrıca eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Ziprasidon kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Ziprasidon ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Ziprasidon ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Zeldox Flakon (Enjeksiyonluk Ziprasidon’u) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Ziprasidon’u oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz. İlacı dondurmayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Zeldox IM Enjeksiyonluk Solüsyon İçin Kuru Toz İçeren Flakon ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Zeldox IM Enjeksiyonluk Solüsyon İçin Kuru Toz İçeren Flakon ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Zeldox IM Enjeksiyonluk Solüsyon İçin Kuru Toz İçeren Flakon 'u asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Zeldox IM Enjeksiyonluk Solüsyon İçin Kuru Toz İçeren Flakon 'u sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Zeldox IM Enjeksiyonluk Solüsyon İçin Kuru Toz İçeren Flakon ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.