Zeldox Kapsül

İçerik: 
Ziprasidon hidroklorür monohidrat
Marka İsmi: 
Zeldox Kapsül
Bilgi: 
Zeldox Kapsül 20 mg; beher kapsül 20 mg Ziprasidon’a eşdeğer Ziprasidon hidroklorür monohidrat içerir. Zeldox Kapsül 40 mg; beher kapsül 40 mg Ziprasidon’a eşdeğer Ziprasidon hidroklorür monohidrat içerir. Zeldox Kapsül 60 mg; beher kapsül 60 mg Ziprasidon’a eşdeğer Ziprasidon hidroklorür monohidrat içerir. Zeldox Kapsül 80 mg; beher kapsül 80 mg Ziprasidon’a eşdeğer Ziprasidon hidroklorür monohidrat içerir.

Ziprasidon Nedir?

Ziprasidon birtakım ruhsal bozuklukların düzeltilmesine yardımcı (antipsikotik) bir ilaçtır. Ziprasidon beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek çalışır.

Ziprasidon aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • gerçeklerden uzaklaşma, kendini yalnız hissetme, dış dünya ile ilişkiyi kesme, garip ve korkutan düşüncelere sahip olma, halüsinasyonlar görme, zihin karışıklığı ve zihinsel yeteneklerin kaybı şeklindeki duygu ve düşüncelerin görüldüğü ruhsal bozukluk hali (şizofreni);
 • kimi zaman kendini oldukça uyarılmış, heyecanlı hissetme, normalden daha az uyuma, daha konuşkan ve olağandışı gergin olma; kimi zaman ise depresyon dönemleri yaşama, karamsarlık, suçluluk, enerji kaybı, iştah azalması, uykusuzluk hissetme yönündeki duygudurum bozukluklarının görüldüğü psikiyatrik rahatsızlık [bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk)].

Ziprasidon burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ziprasidon Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

 • kişisel veya aile geçmişinde uzun QT sendromu;
 • yakın zamanda geçirilmiş bir kalp krizi veya kontrol altına alınmamış ya da tedavi edilmemiş kalp yetmezliği.

Eğer baş dönmesi veya sersemlik hissederseniz, nöbet, hızlı veya çarpıntılı kalp atışları varsa ya da bayılırsanız Ziprasidon kullanımını durdurunuz ve hemen doktorunuza başvurunuz. Bu gibi durumlar ciddi bir kalp ritim probleminin belirtileri olabilir.

Ziprasidon ile birlikte kullanıldığında ağır hatta hayati olabilecek sağlık problemlerine sebep olabilecek birçok farklı ilaç mevcuttur. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız. Kullandığınız tüm ilaçların bir listesini yanınızda taşıyınız ve bu listeyi sizi tedavi eden doktorunuza, eczacınıza veya sağlık profesyoneline gösteriniz.

Çocuklarda ve ergenlik çağındaki hastalarda Ziprasidon’un etkinliği bilinmemektedir.

Daha yaşlı yetişkinlerin bu ilacın muhtemel yan etkilerine maruz kalmaları daha olasıdır.

Ziprasidon Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Ziprasidon'a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Ziprasidon kullanmayınız:

 • yakın zamanda geçirilmiş bir kalp krizi;
 • kontrol altına alınmamış veya tedavi edilmemiş kalp yetmezliği.

Ziprasidon aşağıdaki ilaçlardan hiçbiri ile birlikte kullanılmamalıdır, bu ilaçlarla birlikte kullanıldığında hayati tehlike yaratabilecek kalp ritim bozuklukları meydana gelebilir:

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Ziprasidon kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • kalp ritim bozukluğu;
 • geçmişte bir kalp krizi veya felç (inme) öyküsü;
 • kanda düşük potasyum veya magnezyum seviyesi;
 • nöbetler veya epilepsi;
 • karaciğer hastalığı.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Ziprasidon’u güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Ziprasidon Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Ziprasidon’un anne karnındaki bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Ziprasidon'un anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Ziprasidon Kullanabilir miyim?

Ziprasidon düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Ziprasidon’u Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Bu ilaç güvenli ve etkili kullanım için hasta kullanım talimatnamesi ile birlikte gelir. Buradaki direktiflere dikkatlice uyunuz. Eğer ilacın kullanımı ile ilgili anlamadığınız bir konu olursa eczacınıza danışınız.

Bu ilacı yemeklerle birlikte alınız.

İlacınızın her dozunu bir bardak su ile birlikte alınız. Kapsülü açmayınız, çiğnemeyiniz ve ezmeyiniz.

İlacın zararlı etkilere sebep olmadığından emin olmak için düzenli olarak kan tahlili (kan testleri) yaptırmanız gerekebilir. Ayrıca böbrek ve karaciğer fonksiyonlarınızın da test edilmesi gerekebilir. Planlanmış olan randevularınızı kaçırmayınız.

Maksimum faydanın sağlanabilmesi için Ziprasidon’un düzenli şekilde kullanılması önemlidir. Bu nedenle ilacınız tamamen bitmeden reçetenize tekrar yazdırınız.

İlacı kullanmaya başladıktan sonra durumunuzun iyileşmeye başlaması birkaç hafta sürebilir. En iyi sonucu alabilmek için bu ilacı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanınız. Eğer belirtilerinizde iyileşme olmazsa doktorunuza başvurunuz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Uyuşukluk hali, konuşma problemleri, baş dönmesi, sersemlik hissi, bayılma, hızlı veya çarpıntılı kalp atışları, gözlerde, dilde, çenede veya boyunda istem dışı kas hareketleri.

Ziprasidon Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Ziprasidon’un bazı yan etkilerini arttırabilir.

Ziprasidon’un Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • baş dönmesi, baş dönmesi hissi, hızlı veya çarpıntılı kalp atışları;
 • anormal görüş;
 • yüksek tansiyon;
 • solunum yolu enfeksiyonu ve solunum zorluğu.

Daha hafif yan etkiler görülebilir, bunlar:

 • hafif cilt döküntüsü (isilik, kızarıklık, vb. );
 • anksiyete, baş ağrısı;
 • birden ayağa kalkınca oluşan baş dönmesi;
 • sersemlik;
 • oturur pozisyonda kalamama, sürekli hareket hissi;
 • halsizlik, güçsüzlük;
 • iktidarsızlık, erkeklerde meme büyümesi;
 • kas ağrısı, kaslarda güçsüzlük veya ani kas çekmeleri;
 • eklem ağrıları, bacak krampları;
 • mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, hazımsızlık, ishal;
 • iştahsızlık;
 • burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, öksürük, boğaz ağrısı;
 • ağız kuruluğu, salya artışı;
 • kabızlık.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Ziprasidon ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan kullanıyorsanız (soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, uyku hapları, kas gevşeticiler, nöbetler için kullanılan ilaçlar ve depresyon veya anksiyete ilaçları gibi) Ziprasidon kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz. Bu ilaçlar Ziprasidon’un sebep olduğu uykulu hali daha da arttırabilir.

Ayrıca eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Ziprasidon kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Ziprasidon ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Ziprasidon ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Ziprasidon’u Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Ziprasidon’u oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Zeldox Kapsül ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Zeldox Kapsül ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Zeldox Kapsül 'ü asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Zeldox Kapsül 'ü sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI!İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilirolduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Zeldox Kapsül ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.